DENGEYİ, DENGESİZLİKLE ENİNDE SONUNDA BULACAĞIZ!
Şebnem Sema TUNCEL
sstuncel@gmail.com

DENGEYİ, DENGESİZLİKLE ENİNDE SONUNDA BULACAĞIZ!

16 Aralık 2021 Perşembe 13:18 makaleler

Bir yazı yazmıştım. Adı ZİKZAK!

Demişim ki: “TDK'ya göre, sözcük anlamı,"1. Art arda birdenbire ters yöne açılar yapan kırık çizgi. 2i Sık sık değişen görüş, düşünce veya davranış, istikrarsızlık".

Çoktandır kendimi tıpkı ülkemizin günlük yaşamı gibi zikzaklar içinde hissediyordum. Tıpkı yazılarım gibi! Bir, cesurca el attığım politik konular ve susturmadığım düşüncelerimi aktardığım yazılarım; diğer yanda sevgi, insanlık gibi duygularla bezenmiş yazılarım... Hangisi benim, hangisi gerçek ben; hangisi değilim ben bile şaşırdım.

Politika artık tiksinti veriyor hepimize ama sürekli gündemde olmak zorunda ki toplumun amenna’cı kesiminin farkındalığı bir nebze de olsa kımıldasın! Ya da ben böyle temenni ediyorum.

Amennacı olan, yani her söylenene inanıp, bu yalanların peşinden giden, yalanlara inanan, sorgulama, hükme varma yoksunu kesimin gerçekleri görmesine yardımcı olmak istiyorum

Ne yazık k gerçeklerimiz hep saptırılıyor birilerince. Ülke değerlerini tek tek koparılıp, heba edilirken bizlerin suspus seyirci kalması isteniyor. Buna karşı koymaya güç yetmese de, susulmuyor çünkü vicdan izin vermiyor, Yazmayacağım dediğim politika konuları yine önceliği alıyor.

Öte yandan, politikanın çirkinliği, kirliliği içinde, yaşamda var olan güzellikleri görmeye, tatmaya vakit kalmıyor. İçimize sinmiyor mutluluk çünkü her mutluluğumuzda bir kırıklık, bir güvensizlik var bu ülkede... Ama ülke bizim, zikzaklar da bizim... Bunları düz çizgi yapabilecek olanlar da sadece bizleriz. Elimizde demokrasi kalemi, cumhuriyet sayfalarına insanlık kanununu bizler, Atasının evlatları yazacak, hem de en koyu harflerle, hem de altı çizgili. NOKTA!”

 Bu yazdıklarımı okuduktan sonra devamını da getirmek istedim!

Şimdiki zamana dönecek olursak, galiba çelişki içinde yaşamak bu olsa gerek! Ne yaman ikilemdir bu!

Her durumda, iki olanak karşısında kalıyoruz ve istesek de, istemesek de bunlardan birini yapmaya zorlanıyoruz. Dengesini kaybeden ama düşmemek için çabalayan birinin dengeyi yeniden sağlama uğraşısı gibi kan ter içinde kalıyoruz.

Eminim hepimiz/çoğumuz bu çelişkinin ya da dengesizlikler arasında denge bulmanın çabası içindeyiz yıllardır. Olmak istediğimizle, olmak zorunda olduğumuz durumların zikzaklarında debeleniyor ömrümüz...

En zoru da, insana bir seçimde bulunmak zorunda olduğunu hissettiren böyle durumlarda İkileme sebep olan olgulardan hangisini tercih edersek edelim, sonuçta bir şeyi kazanırken bile kaybedilecek bir şeyler olacağının da bilincinde olmamız.

Bazen ne yapacağımızı bilmediğimiz, emin olamadığımız durumlarla karşılaşırız: A ve B'yi seçmek, her iki durumda da, aynı zamanda olumsuz ve olumlu yansımaların bizleri içsel  bir çatışmaya sokacağı kesin olsa da geleceğe ümitle bakmak o an yaşanan zorlukları, ikilemlerin sancılarını çok azaltacaktır.

“Bu kabus bitince ne değerli şeylere imzalar atacağız inşallah” diyebilmeliyiz. İkilemlerle dolu bu süreci aştığımızda, olumsuz ve olumlu yansımaların neden olacağı hasara rağmen, en azından insanca yaşayıp insani değerlerle, toplumla kucaklaşmaya başlayacağımızdan eminiz. Yarınlara güvenle bakacağız.

Şimdilik yola devam. Zikzakları düzeltene kadar, sabır: İnşallah çok yakında düze çıkacağız. Dengeyi dengesizlikle eninde sonunda bulacağız!

Şebnem Sema TUNCEL diğer köşe yazıları
DENGEYİ, DENGESİZLİKLE ENİNDE SONUNDA BULACAĞIZ! ÇEYREK LAHANA, YARIM SİMİT! NEFRET DOLU BİR AİLENİN ÇOCUKLARIYIZ! YETER ARTIK! RÜSVA ETMEYİN ÜLKEMİ! ÇÖP TOPLAMA ÖĞRETMENİM, SANA SINIF YAKIŞIR! AÇIM AÇ!!! ORMANLARIMIZLA BİRLİKTE YÜREKLERİMİZ DE TUTUŞTU! KREDİ KARTLI KURBAN KALEMİM KİRLENİYOR, YAZAMIYORUM! CANLI KALKAN YALANCININ MUMU YATSIDAN ÖNCE DE SÖNER! "İNSAN, BİLDİĞİ SÖZCÜK KADAR DÜŞÜNEBİLİR.” BİR GÜN GELECEK… NASREDDİN HOCA KEŞKE YAŞASAYDI! ONURLUYUM; çünkü SELANİK MUHACİRİYİM ULUS AÇSA BAYRAM ŞEKERİ NEYİMİZE! AGNOTOLOJİ: NASIL SÜRÜ YAPILIR? BİR TERÖRİSTİN DİLEKLERİ!!! ANNELER YAZIM SİZE! SÖZÜM ÜLKESİNİ LAFTA SEVENLERE! YETER KÜFÜR DUYMAK İSTEMİYORUZ! ”RUHUMUZU YORDUK!” HEM DE BOŞ YERE! "TÜRK KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN” ÇOCUK ve POLİTİKA SADECE "AKLI KULLANMAK" YETERLİ!.. ARTIK "BU KADARINA ŞÜKÜR" DEMEK İSTEMİYORUZ! KUKLALAR VAZGEÇMEYİ BİL! ÖZGÜR ÜLKELERDEKİ TÜM "İNSANLARIN" KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN TÜRKİYE'DE ÇOCUKLARI BİLE BÖLDÜLER! E-DEVLET ŞİFRENİ VER SONRA EVLENME TEKLİFİ YAP! HALA MÜMKÜNSE EĞER, HADİ DURMAYIN YAPIN! CORONA GEÇİRDİNİZ DİYELİM, YA SONRASI? 13 YAŞINDAKİ ÇOCUKTAN CORONA MEKTUBU! "KEŞKE'ler” yerine "İYİ Kİ'ler” biriktirelim! TOPLUMUNUZA AİDİYET DUYAMAZ MI OLDUNUZ? "ÖĞRETMEN BİR KANDİLE BENZER" NEDEN OKUMALIYIZ? NASIL DEİST OLUYORLAR? ÇARESİZLĞİ REDDEDİYORUM! IVIR ZIVIR GERÇEKLERLE YAŞIYORUZ NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAP! PAMUK HELVA yıllarımıza ne yaptılar? HER ŞEHRE BİR UMUT DÜKKANI! İNSAN ÜLKESİNİN YANSIMASIDIR BİZ ÖTEKİLERİZ! CORONA + VAKA ANLATIYOR!!! ŞİZOFREN EKONOMİ ATATÜRK'ÜN BEYAZ VAGONU TEK DERDİNİZ Mİ? TASARLANMIŞ VE HEDEFLENMİŞ CEHALET! UÇACAKSIN, UÇACAKSIN-- HAVALARA UÇACAKSIN! NELER OLUYOR, HABERİNİZ VAR MI? EKSİK ETEK dedirtmeyeceğiz! KREDİ KARTLI KURBAN SOSYAL MEDYADA YADIRGATAN SELFİE'ler…  "ÖNCE KADINLARI VURUN!”  SUÇLU BULUNDU: ATASÖZLERİ! BATIDA İLKOKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDAN İSTENEN İLK ŞEY! "İNSAN NEDİR BİLİR MİSİN OLRİC?” AKINTIYA KARŞI KÜREK ÇEKEN KADINLAR! ANNELER YAZIM SİZE! "ÇOCUK GELİN OLMAYACAĞIM” HALKIN EKMEĞİNDEN TASARRUF BEKLEMEYİN ARTIK! BURUK RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN İKTİDARA TEŞEKKÜR ETMELİYİM! ÇOCUKLAR KONUŞSUN, YETİŞKİNLER DERS ALSIN "SANA İÇİMİ DÖKSEM BİRLİKTE TOPLAR MIYIZ?"