ÇOK MU ZOR?
Selin IŞIL
selinisil34@gmail.com

ÇOK MU ZOR?

03 Nisan 2023 Pazartesi 14:59 makaleler

"Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz. Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla.

Ama hep güzel şeyler olsun. Çünkü her insan ölecek yaşta" Şems-i Tebrizi.

Şems ile başlamak istedim bu haftaki köşe yazıma. Düşündüm ki benim söyleyemediklerimi, daha doğrusu duyuramadıklarımı, toplumun işitilmeyen, umursanılmayan feryadını Şems söylerse belki de etkili olur diye düşündüm. 

Zira toplum olarak güzelliklere o kadar açız ki! İyi bir şeyler duymaya, "Oh be..." deyip biraz soluklanmaya öylesine ihtiyacımız var ki.

Bu sözlerimle gönderme falan yapmıyorum hiçbir kesime, mesleğe veya gruba.Alenen ve yekten söylüyorum! 

Güzel birkaç oluşuma, güzel bir şeyler duymaya, yaşamaya, görmeye çölde susuz kalmışlar kadar açız! Mide açlığından bahsetmiyorum, ruhlarımız aç, ruhlarımız...

Size söylüyorum ey siyasiler! Hepinize...

Hangi parti, hangi mevki, hangi taraftan olursanız olun. İnanın umrumuzda değil! 

Koltuk kapma yarışınız, perde arkası oyunlarınız, vaatleriniz, locada yer almanız için döktüğünüz servetiniz ve karşılığında ince hesaplar sonucu almayı umduğumuz getirileriniz,...vs...

Hiçbiri umrumuzda değil. 

Kendi gelecekleriniz, hırslarınız, istekleriniz adına her ne yaparsanız yapın, umrumuzda değil ama yeter ki güzellikle yapın, bizleri çimenden ibaret görmeden yapın. Zar zor bulduğumuz huzurlarımızı bozmadan yapın, gölge etmeden her ne yapıyorsanız yapın! 

Bu ülke insanlarının tek ihtiyacı olan şey biraz huzur, sükunet ve birkaç hoş lakırdı...

Paradan puldan da geçmiş değiliz elbette ama olmayanın üzerine konuşmak yerine "Bari biraz huzur" diyen bir millete bir parça huzur vererek yapın kavganızı.

Kıymetli büyükler, emin olun sizin seçim kavgalarınızla, yer kapma telaşlarınızla, birbiriniz hakkında yaptığınız eleştiriler ve ithamlarla zerre kadar ilgilenmeyen çok büyük bir kesim var toplumda. 

Biz gibilere huzur lazım. Şems' in dediği gibi; "Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla. Ama hep güzel şeyler olsun." 

Bizi nasıl yöneteceğiniz sizin tercihiniz ama nasıl yönetilmek istediğimiz bizim tercihimiz. Biz huzur içinde olmak ve yönetilmek istiyoruz. Kaygısız, korkusuz...

Ha, Şems bir de demiş ki; "Güzel bir şey söylemeyi, yapmayı beceremiyorsan öyleyse güzel bir şeye başla. Çünkü her insan ölecek yaşta!" 

Nedir bu hırs? diyor ve noktayı koyuyorum.

Esen kalın.

Selin IŞIL diğer köşe yazıları
ÇOK MU ZOR? KALEMİM ÜZGÜN, YÜREĞİM YORGUN! Gelincik Çiçeği HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN! HASTALIK HASTASI OLMAK DA BİR HASTALIKTIR! -1- MANİDAR! NEREDEN GELİRSEN GEL, YETER Kİ ÇIK GEL BEDAVA CAN! ÇOĞUNLUK 40 YILLIK OYUNUN SONU! MESELA... HAYATA DÖNME VAKTİ! SİESTA ... UZAKTAN SEYREDENLERE SELAM OLSUN! İLAÇSIZ HAYAT! SATILIK VATANDAŞLIK! TAŞ DEĞMESİN AYAĞINA! SEVİYORUM... HANGİ 8 MART? SAVAŞ DEĞİL, İNSAN İRADESİNİN ACI YAPTIRIMI! 110.000 RAKAMI! NAFAKA DEĞİL, SÖMÜRÜ SİSTEMİ! YAVAŞ YAVAŞ DEĞİL, HIZLI HIZLI ÖLÜYORUZ! HAYATIN AKIŞI... UMUTLU BİR YIL... CEHALET SINIR TANIMIYOR! 15 YAŞ! ESFELE SAFİLİN NAZARA GELİYORUZ! HUZUR SAATİM... ÜSTÜNÜZE SAĞLIK! 98 YIL ADINA UMUTLUYUM... OK YAYDAN ÇIKTI! OBEZ MİYİZ? YÜZLEŞME MEDYANIN GÜCÜ JAPON FELSEFESİ HAYRETLER İÇİNDEYİM! BİR BU EKSİKTİ! BİLANÇO! GAMSIZIM! HANGİSİ DOĞRU? NİHAYET! HERKES TATİLDE... AŞI OLMASA MIYDIK? HÜKÜMDARLIĞIM... YARIM ASIR... YAŞAMIYORUZ, YAZIYORUZ! MÜSTERİH OLUN! NEDEN EVLENMEMELİ? BAHÇELERİNİZ BAHAR GÖRMESİN! BAŞLIKSIZ! NEDEN İSYAN NOKTASINA GELDİK! - 2- KAPİTALİST VİRÜS! NEDEN İSYAN NOKTASINA GELDİK? HAYAL Mİ? GERÇEK Mİ? UMUDUMUZSUN EVLAT! ŞEHİTLERİMİZE... MİS GİBİ BİR KÖŞE YAZISI! KADIN OLMAK... BANA KIZMAYIN! ENGEL MİYİZ? ENGELLİ MİYİZ? UMUT ARANIYOR! İÇİM ŞİŞTİ! YARIM YAMALAK! RÖLANTİ! ANALİZ... DEĞİŞTİK Mİ? BOMBOŞ... 1900'ler mi? 2000'ler mi? "EKONOMİ" BU YAZIM DUYARLI İNSANLARA! EVLERE ŞENLİK YARIŞMA! KUSURLARINIZA BAKIN! ŞANI BÜYÜK BAYRAMIMIZ  ENERJİMİZİ SÖMÜRENLER! BİZİM KÖY! SEVMEDİK BU YILI! ACIYA TUTUNMAK! İYİ MİYİZ? NELER ÖĞRENDİK? YENİ DÜZENE YENİ BAYRAM! Merhaba...