YETER ARTIK! RÜSVA ETMEYİN ÜLKEMİ!
Şebnem Sema TUNCEL
sstuncel@gmail.com

YETER ARTIK! RÜSVA ETMEYİN ÜLKEMİ!

29 Kasım 2021 Pazartesi 13:32 makaleler

Ah güzel vatanım ah!

Bu hallere nasıl düştün?

Ne saygınlığın kaldı ne itibarın, ne ciddiyetin kaldı ne adaletin!

Dünyanın gözünde “rüsva” oldun da ne yazık ki yapanların umurunda değil!

Hiç kimsenin ne bilimsel ne de turistik amaçlarla, ne yatırım ne de iş amacıyla gelmek istemediği, olası planlarını iptal ettirdikleri bir ülke haline geldiğimizden neden hala birileri habersizmiş gibi davranıyor?

Ne bu körlük, ne bu cehalet?

Nerden çıktı bu demesin kimse!

Neden gelsinler ki? Tüm komşularına, dünya ülkelerine, insanlığa öfke, nefret düşmanlık kusan bir ülkeye kim gelir?

Savaş çığlıkları atılan, ilim-bilim yok sayılan, yobazlığın sokaklara taştığı bir ülkede kim gelip bilim konuşur, kültür konuşur, tatil yapmak ister?

Kadın cinayetlerinin, tecavüzlerin, çocuk istismarlarının yaşandığı, dinin çıkar için her makamda çıkarlar doğrultusunda farklı farklı yorumlandığı, dini bilerek istismar edenlerin Allahtan hiç korkmadığı, hapishaneleri ağzına kadar dolu, gazetecilerinin, düşünenlerin kelepçeli, akademisyenlerinin “terörist” ilan edildiği, adaletsizliğin, hukuksuzluğun şahsa özel hale getirildiği bir ülkeye kim gelir de bilimden konuşur, iş yapar, yatırım yapar ya da tatil yapar?

Kim gelir de şanlı tarihi ve kültürü yok edilerek, Araplaştırılmaya çalışılan ülkenin  yobazlık kokan kültürel dokusunun içinde gezinir?

İşsizlik nedeniyle yüzlerce kişinin intihar ettiği, 2020'de en az 2 bin 427 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği, Tüketici Hakları Derneği (THD)'nin hesaplamalarına göre, 2021 yılı Haziran ayı itibariyle Türkiye'de 16 milyon aç, 50 milyon da yoksul insan yaşıyor. Bu rakamlara göre aç ve yoksulların toplam sayısı 66 milyon kişiye ulaştığı,, işsizliğin her eve uğradığı, üniversite mezunu gençlerin hala ana-baba harçlığı ile geçindiği  bir ülkede okulu kapandığı için öğrenimi yarım kalan, yolu olmadığı için okuluna gidemeyen, atanamadığı için intihar eden,  çekini senedini ödeyemediği için işyeri kapandığından dolayı ölümü seçen, yandaşların, akrabaların, hısımların torpillerle beşer onar maaş almasına isyan eden, siftah bile yapamayan, asgari ücretle yaşam savaşı veren, banka borcunu ödeyemeyen, işsizlikten bunalıma giren, üç kuruşa talim eden, geçim derdine dayanamayıp ruh sağlığı tehlikeye giren halkın, YETER ARTIK RÜSVA ETME ÜLKEMİZİ deme hakkı yok mu?

Hiç gitmeyeceklermiş gibi bağırıp çağırıp ülkenin geleceği ile ilgili talan politikalarını kendilerince halka yutturmaya çalışanlar, esas kendilerinin hem ülkelerinde hem de dünyada nasıl rezil rüsva olduklarından hiç mi haberleri yok?

Şimdi Ahmet Arif okuyup, yazıya son verme zamanı!

Duyuyor musun? 

Öyle yıkma kendini,

Öyle mahzun, öyle garip...

Nerede olursan ol,

İçerde, dışarda, derste, sırada,

Yürü üstüne - üstüne,

Tükür yüzüne celladın,

Fırsatçının, fesatçının, hayının...

Dayan kitap ile, Dayan iş ile.

Tırnak ile, diş ile,

Umut ile, sevda ile, düş ile

Dayan rüsva etme beni.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,

Namuslu, genç ellerinle.

Anlıyor musun ?

Anadolu/Ahmet Arif

*rüsva: ayıplanacak durumda olan, rezil.

Şebnem Sema TUNCEL diğer köşe yazıları
DENGEYİ, DENGESİZLİKLE ENİNDE SONUNDA BULACAĞIZ! ÇEYREK LAHANA, YARIM SİMİT! NEFRET DOLU BİR AİLENİN ÇOCUKLARIYIZ! YETER ARTIK! RÜSVA ETMEYİN ÜLKEMİ! ÇÖP TOPLAMA ÖĞRETMENİM, SANA SINIF YAKIŞIR! AÇIM AÇ!!! ORMANLARIMIZLA BİRLİKTE YÜREKLERİMİZ DE TUTUŞTU! KREDİ KARTLI KURBAN KALEMİM KİRLENİYOR, YAZAMIYORUM! CANLI KALKAN YALANCININ MUMU YATSIDAN ÖNCE DE SÖNER! "İNSAN, BİLDİĞİ SÖZCÜK KADAR DÜŞÜNEBİLİR.” BİR GÜN GELECEK… NASREDDİN HOCA KEŞKE YAŞASAYDI! ONURLUYUM; çünkü SELANİK MUHACİRİYİM ULUS AÇSA BAYRAM ŞEKERİ NEYİMİZE! AGNOTOLOJİ: NASIL SÜRÜ YAPILIR? BİR TERÖRİSTİN DİLEKLERİ!!! ANNELER YAZIM SİZE! SÖZÜM ÜLKESİNİ LAFTA SEVENLERE! YETER KÜFÜR DUYMAK İSTEMİYORUZ! ”RUHUMUZU YORDUK!” HEM DE BOŞ YERE! "TÜRK KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN” ÇOCUK ve POLİTİKA SADECE "AKLI KULLANMAK" YETERLİ!.. ARTIK "BU KADARINA ŞÜKÜR" DEMEK İSTEMİYORUZ! KUKLALAR VAZGEÇMEYİ BİL! ÖZGÜR ÜLKELERDEKİ TÜM "İNSANLARIN" KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN TÜRKİYE'DE ÇOCUKLARI BİLE BÖLDÜLER! E-DEVLET ŞİFRENİ VER SONRA EVLENME TEKLİFİ YAP! HALA MÜMKÜNSE EĞER, HADİ DURMAYIN YAPIN! CORONA GEÇİRDİNİZ DİYELİM, YA SONRASI? 13 YAŞINDAKİ ÇOCUKTAN CORONA MEKTUBU! "KEŞKE'ler” yerine "İYİ Kİ'ler” biriktirelim! TOPLUMUNUZA AİDİYET DUYAMAZ MI OLDUNUZ? "ÖĞRETMEN BİR KANDİLE BENZER" NEDEN OKUMALIYIZ? NASIL DEİST OLUYORLAR? ÇARESİZLĞİ REDDEDİYORUM! IVIR ZIVIR GERÇEKLERLE YAŞIYORUZ NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAP! PAMUK HELVA yıllarımıza ne yaptılar? HER ŞEHRE BİR UMUT DÜKKANI! İNSAN ÜLKESİNİN YANSIMASIDIR BİZ ÖTEKİLERİZ! CORONA + VAKA ANLATIYOR!!! ŞİZOFREN EKONOMİ ATATÜRK'ÜN BEYAZ VAGONU TEK DERDİNİZ Mİ? TASARLANMIŞ VE HEDEFLENMİŞ CEHALET! UÇACAKSIN, UÇACAKSIN-- HAVALARA UÇACAKSIN! NELER OLUYOR, HABERİNİZ VAR MI? EKSİK ETEK dedirtmeyeceğiz! KREDİ KARTLI KURBAN SOSYAL MEDYADA YADIRGATAN SELFİE'ler…  "ÖNCE KADINLARI VURUN!”  SUÇLU BULUNDU: ATASÖZLERİ! BATIDA İLKOKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARDAN İSTENEN İLK ŞEY! "İNSAN NEDİR BİLİR MİSİN OLRİC?” AKINTIYA KARŞI KÜREK ÇEKEN KADINLAR! ANNELER YAZIM SİZE! "ÇOCUK GELİN OLMAYACAĞIM” HALKIN EKMEĞİNDEN TASARRUF BEKLEMEYİN ARTIK! BURUK RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN İKTİDARA TEŞEKKÜR ETMELİYİM! ÇOCUKLAR KONUŞSUN, YETİŞKİNLER DERS ALSIN "SANA İÇİMİ DÖKSEM BİRLİKTE TOPLAR MIYIZ?"