Dünyaca ünlü karikatüristler İzmirliler için çizdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Portre Karikatür Şenliği'nin ödül ve plaket töreni yapıldı.

izmir kultur-sanat
Dünyaca ünlü karikatüristler İzmirliler için çizdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Portre Karikatür Şenliği’nin ödül ve plaket töreni yapıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “En kötü günümüzde, pandeminin en yüksek seviyeye ulaştığı günlerde balkonlarda müzik yapan, sokaklarda müzik yapan insanlarla iyileştik. Sanatın böyle güzel bir huyu vardır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i kültür sanat şehri haline getirme hedefi doğrultusunda İzmir Uluslararası Portre Karikatür Şenliği’nin bu yıl ikincisi düzenlendi. 14 ülkeden 26 sanatçının katıldığı etkinliğin ödül törenine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu katıldı.

Siz İzmir halkına dokundunuz

Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ndeki programda konuşan Özuslu, “Siz İzmir’e, İzmir halkına dokundunuz. İcra ettiğiniz sanat ile aslında itiraz ediyorsunuz, direniyorsunuz, muhalifsiniz ve değiştiriyorsunuz. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın halka dokunmasını diliyoruz. Salonlarda tiyatro oynayabilirsiniz, kukla gösterisi yapabilirsiniz ama köy meydanında ya da bir kentin sokaklarında bu sanatı yapmak çok daha etkileyici bir sonuç doğurur. Hatırlayın; en kötü günümüzde, pandeminin en yüksek seviyeye ulaştığı günlerde balkonlarda müzik yapan, sokaklarda müzik yapan insanlarla iyileştik. Sanatın böyle güzel bir huyu vardır. Sanat var oldukça umut da var olur” ifadelerini kullandı.

Özuslu’ya karikatür sürprizi

Plaket ve ödüller verildikten sonra sanatçılar Başkan Vekili Özuslu’ya bir sürpriz yaptı. Peter Zsoldos tarafından çizilen Özuslu karikatürü kendisine teslim edildi. Başkan Vekili Özuslu da çok memnun olduğunu söyleyerek teşekkür etti.  

31 Mayıs’a kadar sergilenecek

Sanatçılar bugün birbirinden eğlenceli çizimlerden oluşan anı duvarı oluşturmak için Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda buluşacak. Sanatçıların eserlerinden oluşan sergiler ise 31 Mayıs’a kadar Alsancak Vasıf Çınar Meydanı ve Konak Metro Galeri’de sanatseverler ile buluşacak.

Dünyaca ünlü sanatçılar İzmir’deydi

Küratörlüğünü Menekşe Çam’ın üstlendiği şenliğe Almanya’dan Cris Istrate, Lucy Hobrecht, Marion Stein ve Silvia Radulova,  Birleşik Krallık’tan Luisa Calvo, Bulgaristan’dan Boris Mateev ve Zlati Krumov, Fransa’dan Anthony Geoffroy, Bruno Tesse ve Jean-Marc Borot, Gürcistan’dan Niko Kemularia (KEMO) ve Zaal Sulakauri, Hollanda’dan Jill Hesketh, İspanya’dan Ernesto Priego ve Matias Tolsa, İtalya’dan Marzio Mariani, Litvanya’dan Ramunas Vaitkus, Macaristan’dan Peter Zsoldos ve Toth Antal Tonio, Slovakya’dan Krisztian Takacs, Polonya’dan Lukasz Szostak ve Sergiusz Kaszkowski, Romanya’dan Iancu Avram, Türkiye’den Oğuz Gürel, Birol Çün ve Kemal Buluş katıldı.

https://www.kuzeyinsesi.net Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 12.07.2024 21:58:14. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: Dünyaca ünlü karikatüristler İzmirliler için çizdi Son dakika izmir haberleri, izmir son dakika haber, izmir son dakika, son dakika izmir, izmir haber sayfamızda izmir haberleri okuyabilir, izmir son dakika haberleri ve güncel izmir gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Yerel Haberler