SEÇİM ŞİDDETİ
Büşra Bütün
busrabutun18@gmail.com

SEÇİM ŞİDDETİ

12 Mayıs 2023 Cuma 13:08 makaleler

Türkiye Cumhuriyeti olarak tek bir gündemimiz var: Seçim!

Her şey unutuldu, her cümlenin üstü itinayla çizildi, geriye sadece seçim endişesi kaldı.

Görüşümüz, inandıklarımız ve tercihimiz ne olursa olsun yapmamız gerekenler ise; bilinçli ve sorumluluk sahibi bireyler olarak günü geldiğinde oyumuzu kullanmak.

Provokasyonlara gelmemek.

Özümüzü ve benliğimizi seçim uğruna yitirmemek.

Çirkinleşmemek.

Siyaset bu arkadaşlar, futbol maçı değil ki…

Olayları kişiselleştirmeyin, kin gütmeyin, bağımlı hale gelmeyin.

Savunduğumuz şey bir görüş, idealizm olmalı. Kişiler ve kurumlar değil!

A partisi ya da B partisi… Bir süre sonra hepsi gidecek, hepsi yer değiştirecek. Peki ya o zaman kırdığımız kalpler, canını yaktığımız kişiler ya da duvardan duvara vurduğumuz dostlarımız hatta ailemiz ne olacak?

Unutmayın ki; hükümetler devlet değildir. Hükümetler, Türkiye Cumhuriyeti’nin devamlılığını en sağlıklı şekilde sağlayacak olan aracı kurumlardan başka bir şey değildir.

Son zamanlarda çok fazla haber görüyorum ve her bir detayında içim acıyor, inanın. Biz ne zaman bu hale geldik? Ne zaman bu kadar gözümüzü kararttık? Ne zaman vicdanımızı yitirdik? İnanamıyorum…

Görüşleriniz farklı da olsa şiddetten yana olmayın. Sağduyulu olun, sevin, sayın, oyunuzu kişiliğinizi bozmadan kullanın ama lütfen fanatik olmayın. İç karışıklığa sebebiyet vermeyin. X kişisi sizin verdiğin partiye oy vermiyor diye linçlemeyin, küçük görmeyin ve asla şiddete eğilim göstermeyin.

Millet olarak hepimiz birbirimizden farklıyız ve başka bir vatandaş sizinle aynı fikirde olmayabilir. Yapmanız gereken tek şey, saygı duymak!

Kendi doğrunuzu zıt görüşlü birine zorla empoze etmeye çalışmayın. Değer mi siyaset uğruna şiddete hizmet etmeye, değer mi ailenin ya da dostunun kalbini kırmaya?

Kendimize gelmenin zamanı geldi de geçiyor bile!

Türk Milletinin bugüne kadarki tek gayesi vatanımızın birliği ve bütünlüğü değil miydi?

Peki sorarım size, nerde kaldı bütünlüğümüz? Siyaset uğruna birbirine saldırmak mıdır kardeşlik, hepimiz bu ülkenin evlatları değil miyiz? Ne değişti?

Unutmayın ki; bizi ve memleketimizi sadece sevgi ve özveri kurtarabilir.

Tutkunuz A Partisi ya da B Partisine değil sadece memlekete olsun.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bu ülkeyi kurmak için verdiği çetin savaşı ve yaşanılan onca kara günleri düşünün, emanetimize sahip çıkmak için önce kendimize sahip çıkmamız gerekiyor ne yazık ki. Bu da şiddetten geçmiyor!

Velhasılkelam; Seçim günü anlayış ve hoşgörü içerisinde provokasyonlara mahal vermeden görevimizi yerine getirelim ve sakince köşelerimize çekilelim.

Demokrasi budur çünkü.

Sonucunun da ülkemiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını dilerim.

Sağlıcakla kalın.