Mektup...
Büşra Bütün
busrabutun18@gmail.com

Mektup...

23 Kasım 2021 Salı 12:59 makaleler

Okumak ve yazmak...

Vazgeçilmez iki tutkum. Aslında okumakla başladı her şey ve sonra amatörce kalemi elime almamla devam etti bu tutkum.

Okuduğum ve beni yazmaya teşvik eden belli başlı kitaplardı kalemle tanışmama sebep olan. O kitaplardan biri Hayata Tutunuyorum idi. Diğerleri ise aynı yazara ait olan kitapların devamıydı...

Üniversite eğitimim gereği zaten pek de yabancı olmadığım edebiyat dünyasının içinde kendimi bu kez yazarak buluvermemin heyecan dolu yolculuğu sizlere bu köşeden yapacağım kitap tanıtımlarımla büsbütün arttı.

Dilerim, bu yolculukta her kitapla ve onların yazarlarıyla birlikte siz de benim gibi aynı heyecanı yaşarsınız.

Madem beni bu serüvene başlatan etkin güç Hayata Tutunuyorum ve yazarı Selin IŞIL oldu, o halde ilk kitap ve yazar tanıtımım da Selin IŞIL' ın son kitabı olan Mektup üzerine olsun.

 

"Olur da bir gün sensizliğin yokluğu erkenden alırsa ruhumu tez elden,

Bu mektup yadigar olsun sana benden." MEKTUP - SELİN IŞIL

Selin Işıl, hayatının akışını değiştiren zorlu hastalık sürecinden sonra, yazarak kendini ifade etme yolunu seçmiştir. Yazar, gazeteci, editör, yazar koçu ve teorisyen olarak bir çok alanda kendini ispatlamış ve aynı zamanda yazmayı kendine amaç edinmiş genç yeteneklerin yolunu aydınlatmak, onların eğitimlerine destek olmak amacıyla akademi açmıştır. Selin IŞIL halen bilgi ve tecrübelerini açmış olduğu akademiden aktarmaya devam etmektedir.

Kitap yazmak, her ne kadar bilgi ve birikimin kağıda aktarımı olsa da aynı zamanda okumayı seven ve öğrenmekten vazgeçmeyen karakterlerin yapacağı bir iştir. Nitekim otobiyografi niteliğinde olan ilk kitabı “HAYATA TUTUNUYORUM” ile bu işte de başarısını ön plana çıkarmıştır. Hayata Tutunuyorum hala 14 ülkede satılmakta olan liste başı kitaplar arasındaki unvanını korumaktadır.

Yazmayı seven her insanın bir kere bu zevki tattıktan sonra duramayacağı gibi Selin hanım da durmamış, “HAYATIN ON ALTIN KURALI” ve “MEKTUP” u okurlarının beğenisine sunmuştur.

Yazarımızın olayları ele alış şekli ve anlatım üslubu oldukça etkili olduğu için her kitabını özümseyeceğinize şüphem yok. Kitaplarının da baskıdan baskıya koşması bunu kanıtlar niteliktedir. Ağır ve anlaşılmaz bir dil tercih etmediği için anlatmak istediği konuyu herkes kolaylıkla algılayıp kişiselleştirebilir.

Gelelim Selin Işıl’ın son kitabı MEKTUP’a;

Dört çocuklu memur bir ailenin başına gelen belli bir dönemi, ailedeki kopuşları ve her bir çocuğun geleceğini eline alarak aileyi bir arada tutma umudunu ve sabrını konu ediniyor.

Kitabı okurken yer yer duygusal anlara şahitlik ediyor, yer yer de tebessüm ediyorsunuz. Günümüzle o kadar bağlantılı konuları ele almış ki yazar, bu sebeple Mektup’u okurken zaman zaman gözyaşlarınıza hakim olamayarak istemsizce ağlıyorsunuz.

Anne baba ilişkisinin çocukları ne kadar etkilediğinden tutun da fedakarlık, sabır, umudun yoğunluğu, kadına şiddet, eğitimin önemi ve en önemlisi sonsuz sevgi konularına kadar hayata dair olan biteni içeren gerçekçi bir kitap Mektup.

Dünyevi hayatta o kadar çok şey yaşıyoruz ki bazen yanı başımızdakinin hislerini göremez hale geliyoruz.

Sizin de kendinizi hayatın akışına kaptırıp sevdiklerinizi unuttuğunuz dönemler olmadı mı hiç? İşte tam da o noktaya vardığınızda empati duygusunu unutmayıp, değer verdiklerinizin de kendi iç dünyalarında neler yaşadığını görmeye çalışabilirsiniz. Tıpkı Mektup’un kahramanının yaşadığı durum gibi!

Fedakarlık konusuna değinecek olursak, Eftelya karakteri size bunu fazlasıyla hissettiriyor. Bilmedikleri bir şehirde kardeşlerine annelik yapması, herkes kendi hayatına odaklanmışken, onun yapayalnız kalması ve daha bir çok şey… Okuyunca anlayacak ve sonunda diyeceksiniz ki; “Bu nasıl hayatta kalma mücadelesi ve nasıl bir dirayetliliktir!”

Tabii bir de kitabın asıl konusu sevgi var!

Saf sevgi, gerçek sevgi, sonsuz sevgi…

Sevginin saramayacağı yara, iyileştiremeyeceği hasta, onaramayacağı kalp yoktur bu hayatta. Hele o sevgi kalbin derinliklerinden gelense, değmeyin keyfine!

Keyifle ve sevgiyle okuduğum bu kitabı okuyacak olan herkesin de beğeneceğini umarak şiddetle tavsiye ediyorum.

Sevginin gücüyle hayata tutunma gayreti

Kavuşma azmiyle umudunu kesmemenin kanıtı

Ve kurtulma dirayetiyle sabretmenin örneği

Daha nice baskılara...