CUMHURİYET AK PARTİSİ
Bülent PINARBAŞI
cesotti35@gmail.com

CUMHURİYET AK PARTİSİ

06 Haziran 2024 Perşembe 01:16 makaleler

Hay maşallah diyesim geliyor…

Yerel seçimler biteli neredeyse 2,5 ay olmuş, bizim beyzadeler daha ancak seçim sonuçlarını sindirip değerlendirebilecek duruma gelmişler.

Biraz daha bekleseydiniz, olası erken genel seçimle birlikte yapardık değerlendirmesini halbuki…

***

Neyse…

Elbette dağ fare doğuracak. Kaybedilmiş bir seçimden kendilerine mağduriyet ve zafer çıkaracaklar büyük olasılıkla. Rakamlara takla attıracaklar, meclis aritmetiğini, büyükşehir oy oranlarını ortaya koyup aslında kaybetmediklerini, hatta ve hatta ihanete uğramalarına rağmen başarı hikayesi yazdıklarını iddia edecekler.

Tabii bunu söylerken 2019’dan bu yana artan 15 bin seçmene rağmen bir önceki yerel seçimde alınan oyla aynı sayıda oy aldıklarını, yeni gelen 15 bin Aliağalının hiçbirini kazanamadıklarını satır aralarına gizleyecekler.

2019’da iki adaylı bir seçim olduğunu, oysa bu seçimde rakip belediye başkanından oy çalacak 13 aday daha olmasına rağmen yine de başarısızlığa uğradıklarını da söylemeyecekler.

Tıpkı Ak Parti gibi, eleştiriye tahammülleri olmadığı gibi, tüm üyelerden şartsız koşulsuz destek beklediklerini, seçim öncesi yapılan tüm uyarıları rakip adaya çalışmak olarak yaftalayıp yanlışları ve yapılması gerekenleri söyleyenleri disipline vermeye çalıştıklarını, ama bunu bile ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını ve Genel Merkezin söylediği tarihe yetiştiremedikleri için bu partinin geçmiş dönem belediye başkan adaylığı, meclis üyeliği, kadın kolları gibi görevler bulunmuş değerlerini, ilçe yönetimindeki dört kişi haricinde kimsenin bilmediği sebeplerle hain ilan ettiklerini de gizleyecekler. Çünkü mevcut yönetim, Aliağa’da partiyi Cumhuriyet Ak Partisi’ne çevirdi, rant ve biat yönetimin temel kaidesi haline geldi.

***

Ali Serçe ve yönetiminin neden bir an önce istifa etmesi gerektiğini ileriki günlerde yazacağımız yazılara bırakıp günün gündemine, geniş katılımlı değerlendirme toplantısına dönelim.

Seçim neden kaybedilmiş, ne eksik ne fazlaymış hepsi tek tek sorulacak, tek tek cevaplanacaktır kanımca. Geçen 2,5 ayda yeteri kadar mazeret üretilmiştir, minareye kılıf uydurulmuştur.

Biz yine de, üzerinden 10 hafta gibi uzun bir zaman geçtiğiiçin unutulmuş ya da unutturulmaya çalışılabilecek konuları şöyle bir toparlayalım istedik:

1)     Mesela, Meclis Üyeliğine aday adayı olup listelere giremeyen Nurcan Özdemir Genç’e partinin resmi hesabından başvuru parası nasıl verildi, nasıl mahsuplaştırıldı? Çünkü, bildiğim kadarıyla, adaylık başvuru ücretleri Genel Merkez hesabına yatırılıyor. Hani zaten aday adaylığı ödentisinin geri iadesi gibi bir şey temelden yanlış da, İlçe Yönetiminin kasasına girmeyen bir parayı bir başka şahısa havale etmesi resmen zimmet suçu değil mi? Bu açığı kapatmak için bir yerlerden sahte gider pusulası vb. ayarlandıysa, bu sahtecilik suçu daha da katmerlemiyor mu?

2)     Aday adaylıkları sürecinde İlçe Başkanı neden tarafsız kalmadı? Neden Ankara’da, CHP koridorlarında şimdilerde üst sıralardan Meclis Üyesi olmuş başkan adaylarıyla birlikte yoğun kulis faaliyetlerinde bulundu?

3)     Mevcut İlçe Yönetimi, 2023 Ağustos ayında seçilirken ön seçim vaadinde bulunmuştu. Belediye başkan adayı ve meclis üyeleri belirlenirken bu vaat neden yerine getirilmedi? Her şey ne olursa olsun ilçe başkanı olmak için söylenmiş boş vaatlerden mi ibaretti?

4)     Genel Merkez’in tebligatına rağmen, İlçe Kongresinde yönetime girenler neden Belediye Başkanı ve Meclis üyesi adayı olmak için görevlerinden istifa etti, seçim öncesi yönetimi zaafiyete uğrattı?

5)     İlçe yönetimi, başvuru yapan belediye başkan adaylarının haricinde aday arayışına girdi mi? Kapalı toplantılarda ‘Pasta büyük. Bizim belirleyeceğimiz isim aday olsun, pastayı biz yiyelim’ denildi mi?

6)     İlçe Başkanı ve yönetimdeki has ekibi bu süreçte her hangi bir yerde ‘istemediğimiz aday çıkarsa çalışmayız, hatta gerekirse istifa ederiz’ dedi mi?

7)     Seçim döneminde Çiğli Belediye başkanı tarafından ayarlanmış olduğu halde, başkalarından otobüs ücreti adı altında para toplandı mı?

8)     ‘Parti hesabına girerse muhasebeleştirmesi zor oluyor’ diyerek, bazı başkan adaylarından ve partinin önde gelenlerinden kayıt dışı, elden ya da İlçe Başkanı hesabına çeşitli ödemeler alındı mı?

9)     Belediye Meclis Üyeleri listesi sadece dört kişi tarafından mı hazırlandı? Diğer İlçe yöneticilerinin görüş ve önerileri alındı mı?

10)  Ağustos ayındaki kongrede mavi listeyi destekleyen hemen hiç kimsenin Belediye Meclis Üyelik listesinde bulunmaması sadece bir tesadüf mü yoksa tasfiye çalışması mı?

11)  Haklarında soruşturmaları devam eden ve ileriki zamanlarda Meclis üyeliklerinin düşürülme ihtimali olan isimler listeye ne amaçla yazıldı? Yakın gelecekte mevcut dosyalar işleme konulduğunda bu vebali kim ya da kimler üstlenecek?

12)  Meclis Üyeliği listesinde seçilebilecek sıralarda Gençlik Kolları’ndan hiçbir ismin olmamasının sebebi neydi?

13)  Seçim döneminde partili gençlerden kaçına iş sözü verildi, bunların yerine ilçe yönetiminde görev alanların kaç yakını işe yerleştirildi? Sadece bir yöneticinin 5 yakınını işe yerleştirmeye çalıştığı doğru mu?

14)  2014 seçimlerinde aday olmayacağını söyleyip ardından Hakkı Ülkü ile aralarındaki rekabet yüzünden son anda aday olan, 2019 seçimlerinde de CHP’ye oy vermediğini ve verdirtmediğini söyleyen, partinin en az 5-6 bin oyunu Serkan Acar’a taşıdığını Özkan Yıldız’a itiraf eden Turgut Oğuz bu seçimlerde nasıl ve neden seçim kampanyasının baş aktörü olmuştur? Seçimler bittikten sonra neden kazanan tarafı tebrik edip Aliağa FK maçında yan yana gelmiştir?

15)  Yerel seçimde Genel seçimlerde uyumlu bir ittifak oluşturulan partiler ve adaylarla neden irtibata geçilmedi, istişare ve işbirliği yapılmadı?

16)  Çağatay Güç aday olarak belirlendikten sonra, diğer belediye başkan aday adaylarından kampanya hakkında görüç ve öneri alındı mı, projelerinden yararlanıldı mı?

17)  Projelerle ve finans kaynaklarıyla başa çıkılamayacağı son derece net bir şekilde ortadayken, seçim kampanyasını siyasallaştırmak, mevcut belediye başkanının Ak Parti ve MHP bağlantılarını ortaya koyman ve ‘başarılı belediye başkanı’ algısını yıkmak üzere bir strateji neden planlanmadı?

18)  Genel Başkan Özgür Özel’in Aliağa’da yaptığı konuşmada kırdığı potlar ve yaptığı gaflar masum birer hata mıydı? Yoksa Genel Başkan kasıtlı olarak yanlış mı bilgilendirilmişti?

19)  En önemlisi; seçim günü sandık güvenliği neden sağlanamadı? Pek çok sandıkta müşahit olmadığı, okullarda hukukçu eksiği olduğu doğru mu? Bunun sebepleri nelerdir?

***

Elbette daha sorulacak, söylenecek çok şey var. Biz yine kısa keselim, ileriki günlerde de yazmaya, eleştirmeye ve Aliağa’da Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurucu değerlerine döndürmek için gerekeni yapmaya devam edelim.

Çünkü;

Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız; yerelde iktidara mutlaka kavuşacağız!..

Bülent PINARBAŞI diğer köşe yazıları
CUMHURİYET AK PARTİSİ İLGİLİ MAKAMA BUYRUN CENAZE NAMAZINA! İŞİNİ BİLMEYEN KASAP... KOL DA KIRILDI, YEN DE YIRTILDI... BÖLMEYİN, TOPLAYIN!.. HANİ ADAY OLMAYACAKTINIZ?.. ALİAĞA’NIN STALİN’İ Bİ BİTMEDİNİZ!.. SEÇİM DEĞİL, DEĞİŞİM... İLLE DE ÇARŞAF LİSTE!.. BAK SEVGİLİ SEÇMEN KARDEŞİM!.. KIRGIN DEĞİL, KIZGINIZ!.. RAKİP KİM? SADECE CUMHURBAŞKANI SEÇMEYECEKSİNİZ... İmamoğlu&Acar SİZ BU İSTİFAYI NİYE ALDINIZ?.. AK PARTİ BARAJI GEÇER Mİ? Ak Parti mi, Kaya mı?.. DEMEK Kİ NEYMİŞ? HAMASETLE SİYASET OLMUYORMUŞ!.. Kalemini satmayan... BİR ADAM VARDI... Hepimiz bu bozuk çarkın birer dişlisiyiz... Kahramanımsın Gökçe Erhan... EŞEK VE SEMER... Komiksiniz!.. 8 Mart komedisi... KUTLAYALIM MI, ANALIM MI? HEPSİ Mİ KUMPAS KARDEŞİM?.. Kazanmak mı, kaybetmemek mi?.. Refresh... "Elif” gibi dik, Ayda gibi güzel ve umutla... "KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA"... KYME KAÇ ARAÇ EDER?.. "STRATEJİK" ZIRVA "Kendi bahçesinde dal olamayanın biri girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor'"* Sanayi, tarih, rüşvet ve kaçakçılık şehri: ALİAĞA... KORONA'YLA KEŞFETTİKLERİMİZ, KAYBETTİKLERİMİZ, ÖĞRENDİKLERİMİZ... KORKUDAN BESLENENLER, KORKUYU BESLEYENLER... KOYUN CAN DERDİNDE, PAZARCI TEZGAH... YALANCI ÇOBAN Aliağa'da balık baştan kokuyor 8 Mart BİZ BU SEÇİMLERİ NİYE YAPTIK?.. Siz olsanız ne yapardınız?.. KONGRENİN MERTİ, NAMERTİ... YAVUZ ADAR'IN ÇAĞRISINA KULAK VERİN PAZARA KADAR CHP'LİLER ve MEZARA KADAR CHP'LİLER... CHP ALİAĞA'DA ÇARŞAF LİSTE NEDEN OLMASIN?.. BİR ADAM VARDI... CHP ALİAĞA'DA "KIRK KATIR MI, KIRK SATIR MI" SEÇİMİ OLMASIN VURUN ABALIYA OUT, VURUN GAZETECİYE IN… DANANIN KUYRUĞU KOPACAK DERKEN DANAYI PARÇALAMAYALIM... ALİAĞA'DA İYİ PARTİ'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ