Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi'ne Türkiye'den üye olan ilk şehir İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, turizm sektöründe sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu teşvik etmek için kurulan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi'ne (Global SustainableTourism Council - GSTC) Türkiye'den üye olan ilk şehir oldu.

izmir cevre
Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi'ne Türkiye'den üye olan ilk şehir İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, turizm sektöründe sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu teşvik etmek için kurulan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi’ne (Global SustainableTourism Council - GSTC) Türkiye’den üye olan ilk şehir oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in sürdürülebilir turizm alanında ilk önemli adımı attığını, doğa ve çevre ile uyumlu çalışmaların birer turizm öğesi olarak dünyaya tanıtılacağını ifade etti.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i turizm alanında öncü bir kent yapma hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atıldı. Turizm sektöründe sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu teşvik etmek için UNEP – Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve UNWTO – Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü desteğiyle 2007 yılında kurulan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi’ne (Global Sustainable Tourism Council - GSTC) Türkiye’den üye olan ilk şehir İzmir oldu.

 

Turizm alanında önemli adım

Başkan Tunç Soyer bu üyelik sayesinde İzmir’in sürdürülebilir turizm alanında ilk önemli adımı attığını, doğa ve çevre ile uyumlu çalışmaların birer turizm öğesi olarak dünyaya tanıtılacağını ifade etti. Dünyada sürdürülebilir turizme olan ilginin arttığını ve turizmde sürdürülebilirlik ilkelerinin destinasyonların tercih edilmesinde önemli etkenler olduğuna değinen Başkan Soyer, İzmir’in uluslararası sürdürülebilir turizm konseyine üye olarak öncü bir rol üstlendiğini ifade etti.

 

İzmir için önemli fırsat

GSTC, sürdürülebilir seyahat ve turizm için küresel standartlar belirleyerek, sürdürülebilir turizm sertifikasyon kuruluşları için uluslararası akreditasyon hizmeti sağlıyor. Dünyada sürdürülebilir turizmi destekleyen en önemli kuruluşlardan olan GSTC sertifikasyon sistemine dahil olmak İzmir’in doğa ile uyumlu yaptığı çalışmaların turizm alanında bir değere dönüşmesi için önemli bir fırsat teşkil ediyor. Dünya’da Barcelona, Atina, Valencia, Berlin, Florida kentleri ve sürdürülebilir turizm konusunda öne çıkan şehir, il, ülkeler GSTC üyesi. Türkiye’de ise Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) ve Şişli Belediyesi GSTC’ye üye.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında sürdürülebilir turizmi destekleyen çalışmaları hayata geçirmeyi amaçlıyor. İzmir Sürdürülebilir Enerji ve İklim Planı (SECAP), Yeşil Şehir Eylem Planı (YŞEP), Sünger Kent Projesi ve İzmir’in Doğayla Uyumlu Yaşam Stratejisi kapsamında yerelde kalkınmayla birlikte sürdürülebilir kalkınmayı da tespit ve teşvik ediyor.

https://www.kuzeyinsesi.net Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 12.07.2024 22:07:46. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi'ne Türkiye'den üye olan ilk şehir İzmir Son dakika izmir haberleri, izmir son dakika haber, izmir son dakika, son dakika izmir, izmir haber sayfamızda izmir haberleri okuyabilir, izmir son dakika haberleri ve güncel izmir gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Yerel Haberler