17 Eylül 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

FOÇA İLÇE HAYAT BOYU ÖĞRENME KOMİSYONU TOPLANDI

30 Temmuz 2021Yılda iki kez olması gerekirken pandemi kısıtlamaları nedeniyle yapılamayan Foça İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı  İlçe kaymakamlığında gerçekleştirildi.  Toplantıda ;pandemiye rağmen yapılabilenler, yapılamayanlar ve Halk Eğitim Merkezi’nin eksik ve ihtiyaçları masaya yatırıldı.

Foça Kaymakamlığı Kibele Toplantı Salonu’nda Kaymakam Ali Çetin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya;  Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Okur, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kemal Bulut, İlçe Sağlık Müdürü Gülhan Çavuşoğlu, İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Samir Büyükkaya, bazı okul müdürleri, ilçe; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gençlik ve Spor, Tarım ve Orman, Emniyet  Müdürlükleri, Jandarma, İlçe Halk Kütüphanesi, dernek, esnaf ve meslek odaları ile bazı basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

HAYAT BOYU ÖĞRENME İLE EĞİTİM DÜZEYİNİ İLERİ TAŞIYAN ÜLKELER VAR

Açılış konuşmasını yapan Foça Kaymakamı Ali Çetin, okuma yazmadan meslek edindirmeye, dil öğretiminden sanat dalları eğitimlerine çok geniş bir alanı kapsayan Hayat Boyu Öğrenme’nin  çok önemli olduğuna dikkat çekti. Ali Çetin bu alanda eğitimini ileri seviyelere taşıyan ülkeler ve sistemlerden örnekler vererek bilgilendirme yaptı.

Foça Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kemal Bulut komisyon toplantılarının her yıl Ocak ve Ağustos aylarında olmak üzere iki defa yapıldığıı, ancak kısıtlamalar nedeniyle pandemi döneminde yapılamadığını söyledi. Kemal Bulut;” Eğitim bir bütün ama, bir örgün eğitim var, bir de yaygın eğitim. Biz hayat boyu öğrenme kurumu olarak yaygın eğitim bölümünü oluşturuyoruz. “dedi.

Kemal Bulut pandeminin izin verdiği ölçüde gerçekleştirdikleri çalışmaları bir sunumla katılımcılara aktardı. Sunumda 2020 – 2021 döneminde 88 kurs açıldığını, bunların 6’sının halen devam ettiğini, 1438 kursiyerin eğitim aldığını açıkladı. Diğer kurslarda en az 6 kişi olması gerekirken okuma yazma kurslarının 1 kişi için bile açılabildiğini dile getiren Bulut kursların yanısıra ilçede sayısı 960’ı bulan  Açık Öğretim Ortaokul ve Lise öğrencilerinin işlerinin de kendileri tarafından yürütüldüğünü anlattı. “Bu haliyle Foçanın en büyük eğitim kurumuyuz” diyen Kemal Bulut  31 Ekim – 15 Kasım 2020 arası İzmir Depremi, 20 Kasım 2020- 11 Ocak 2021 Pandemi kısıtlamaları, 30 Nisan- 18 Mayıs 2021 Tam kapanma nedenleriyle eğitimlerin kesintiye uğradığını bildirdi. En büyük sorun olarak, kendilerine ait  yada tüm kursları aynı yerde yapmalarına olanak sağlayacak bir bina olmamasını gösterdi.

Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Okur yeni geliştirilen proje ile önümüzdeki dönemde, ilçedeki 8 okulda, bazı derslikleri Hayat Boyu Öğrenme mahalli olarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsisi için işbirliği yapacaklarını söyledi.

AŞILAMA YAŞI 16’YA DÜŞTÜ

İlçe Sağlık Müdürü Gülhan Çavuşoğlu’da aşı faaliyetleri ile bilgilendirmeler yaptı. Çavuşoğlu pandemi nedeniyle hastanede yatan hastaların yüzde 95’inin aşılarını tamamlamayanlardan oluştuğunu,  tüm aşılarını yaptıranlardan hasta olanların oranının yüzde 5’in altında olduğunu, sadece sağlık merkezlerinde ve birimlerinde değil, ilçenin muhtelif yerlerinde aşılama stantları açtıklarını  ve aşılama yaşının 16’ya kadar düştüğünü açıkladı..

İhtiyaç ve eksikler konusunda ki görüş ve önerilerin alınmasının ardından toplantı sona erdi. (Seyfi GÜL)


WhatsApp
Telegram