28 Ekim 2021 , Perşembe
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

ALİAĞA CHP GENÇLİK SİVAS'I UNUTMADI!..

2 Temmuz 2021CHP Aliağa Gençlik kolları, 2 Temmuz Sivas katliamında hayatını yitirenler için bir anma programı düzenledi. Etkinliğe CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, CHP Aliağa belediye Meclis Üyeleri Musa Özcan ve Berkay Aktaş, Alevi Kültür Dernekleri Aliağa şube Başkanı Celal Süslü, İBB Aliağa Yerel Hizmetler Müdürü Günal Biçer ve Aliağalı vatandaşlar katılım gösterdi.

Programın açılış konuşmasını yapan CHP Aliağa Gençlik kolları Başkanı Ahmet Orhan şunları söyledi:

“Her yıl yeniden yaşarız bu katliamın sıcaklığını ve sönmeyen acısını yüreğimizde. Tam 28 yıl önce bugün, Sivas’ta insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri yapıldı. Pir sultan abdan Şenlikleri için kente gelen 51 kişilik gruptan aralarında şair, yazar, türkücü ve akademisyen bulunan 33 kişi, Madımak Oteli’nde yakıldı.

Tarih 2 temmuz 1993 yılını gösterdiğinde gerici ve gözü dönmüş caniler tüm dünyanın gözü önünde 35 canımızla birlikte türkülerimizi, şiirlerimizi, sazımızı ve sözümüzü yaktılar. Sivas’ta yaşanan bu acının izlerini hiçbir şey kapatamadı. Bugün 2 Temmuz Madımak katliamında yaşamını yitiren canları anmak ve tarih boyunca yaşanan tüm katliamları kınamak ve lanetlemek için buradayız. Sevgiden, emekten, barıştan ve kardeşlikten yana bir dünya istiyoruz. Dünyanın hiçbir coğrafyasında böyle katliamların bir daha yaşanmaması ve sevginin, kardeşliğin, barışın hüküm sürdüğü, din, dil ve ırk ayrımının yapılmadan yaşanası bir dünya umudunu yineliyoruz.

2 Temmuz Sivas katliamı, üzerinden geçen yıllara rağmen küllenmemekte, tam tersine Sivas yangını Türkiye’nin kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Çünkü 8 saat insanlar Madımak Oteli’nde kendilerine bir yardım eli uzanmasını beklediler. Cumhurbaşkanı arandı, başbakan arandı, Başbakan yardımcısı, bakanlar arandı. Tanıdık bildik etkili yetkili kim varsa bir umut olarak arandı ama güvenlik güçleri de dahil hiçbir güç gelip de şeriatçı güçleri dağıtmadı, Pir Sultan’ın torunlarını kurtarmadı! Bu ne derin acıdır, bu ne büyük trajedidir.

Sivas katliamında yaşamını yitiren tüm sanatçıların şiirleri Madımak yangınında kaynayarak bize ulaştı. Bundan sonra da kaynayacak şiirleri. Ta ki insanların kardeşçe yaşayacağı bir dünya oluşuncaya kadar kaynayacak ve insan bilincinin sağlıklı ışıyacağı yere kadar uzayacak. Çünkü bu bilinç sağlanmadan, Sivas’ta yaşanan kıyımı unutmak, bu toprakta yaşayanların kendilerine yaptıkları en büyük ihanet olacaktır.

2 Temmuz’u unutturmak ve katliamı normalleştirmek isteyenlere karşı ısrarla ve kararlılıkla Sivas’ı unutmayacak ve unutturmayacağız!”

Programa günün anlamına uygun bir şiirle katılım gösteren CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, ardından Sivas’ta yaşamını yitiren aydınları andığı konuşmasında şöyle dedi:

“O gün; barıştan, kardeşlikten söz edecek, sevgiye mızrap vuracaklardı.

Olmadı…

Sözler karanlıkla, sazlar kirli bir dumanla susturuldu.

Günlerden Cuma’ydı. Tıpkı Maraş’ta olduğu gibi, tıpkı Çorum’da olduğu gibi…

Kara Cuma’nın kara dumanı sardığında Madımak Oteli’ni, tarihler 2 Temmuz’u gösteriyordu. 33 can soldu, 33 cana sevgi duyanların kolu kanadı kırıldı.

Kaç yıl oldu diye sormayın. Dün gibi ve acısı asırlarca geçmeyecek gibi bir tarih işte…

Sözde ‘cihat’ için, din için, iman için öldürmeyi ibadet sayanlar ellerinde kibrit ve benzin, akıllarındaki karanlığı haykırıyordu ‘yak ulan, yak’ diyerek…

Kalemi, fırçası, sazı ve sözünden başka bir şeyi olmayanları hedef aldı cehalet biriktirdiği tüm kin ve öfkesiyle…

O gün 33 can değil, insanlık boğuldu gericilik ateşinin kesif dumanında.

Sonra…

Sonra ödüllendirildi yobazlık, alkışlandı bağnazlık…

Zamanaşımıyla ellerindeki kiri, vicdanlarındaki lekeyi gizleyerek en üst makamlara getirildi katiller, failler…

Ama bizler unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız ne Sivas’ı, Maraş’ı, Çorum’u; ne de katilleri ve katilleri koruyanları.

 Bir ince sızıyla yaşatmaya devam ederken Pir sultan’ın felsefesi yüreğimizde, saygıyla ve özlemle hep anacağız Sivas’ta bıraktığımız ‘can’ları, ozanları…”

Program, Aliağalı yerel sanatçıların sunduğu kısa müzik dinletisiyle son buldu.


WhatsApp
Telegram


X