17 Eylül 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

KİME YASAK

25 Nisan 2021Halil İbrahim Bircan

Covid-19 salgınının zirve yaptığı bugünlerde, vatandaş olarak tam bir karmaşa yaşıyoruz. Bunun nedeni ise, kanımca kural koyucuların kendi koydukları kurallara riayet etmemesinden kaynaklanıyor..Eğer hükümet olarak bu salgın nedeniyle dünya ülkelerinde olduğu gibi, haklı olarak bazı kurallar koyuyorsanız, öncelikle siz koyduğunuz kurallara uymalısınız ki temsil ettiğiniz 84 milyona örnek olmalısınız.. Binlerin katılımıyla siyasi parti kongreleri yaparsanız, vatandaşın cenazesini 30 kişiyle sınırlayıp, televizyon ekranlarından yayınlanan cenazelere binlerle birlikte katılırsanız, vatandaşın gözünde aldığınız kararlar çok fazla ciddiye alınmaz ve sonuç günde 60 binleri aşar ve bu çok tehlikeli bir noktadır.. Tabii burada en büyük yük, sağlık çalışanlarımızın omuzlarına yüklenmişir..
Birçok bilim insanı, salgının kontrolden çıktığını ve en az 20 gün tam kapanma olması gerektiği konusunda ısrar ederken hükümet, kısmi kapanma adı altındaki önlemlerle salgının önünü kesmeye çalışyor.. Bu önlemlerin de çok işe yaradığı düşünülemez.. Bu önlemler, asfalt yollarda açılan çukurların yamanmasına benziyor… Birkaç gün sonra o çukurlar yeniden oluşuyor.. Yasak olan saatlerde ve günlerde bile, sokaklar parklar insanlarla dolu.. Hal böyle olunca sonuç  da maalesef ortada… Fabrikalarda milyonlarca işçi, omuz omuza çalıştırılırken, sadece kamu kurumlarında çalışanlara önlem alıp, özel sektörü bunun dışında bırakırsanız bu salgının yayılmasını önleyemezsiniz.. Fabrikalarda, milyonlarca işçiyi servislere doldurup çalışmaya mecbur bırakacaksınız ama, anayasal hakkını kullanarak sendikalara üye olan işçinin, sendikal haklarını engelleyen patrona karşı, temsil ettiği sendikanın fabrika önüne pankart asmasına ve uyarı için bekleme yapmasına müsade etmeyeceksiniz.. Gerekçe olarak da, fazla kişinin bir araya gelmesini engellemek suretiyle, salgının yayılmasının önlenmesini göstereceksiniz. Az önce de belirttiğim gibi bu önlemleri sadece vatandaşa,çalışana karşı alırsanız ,sonuç içinden çıkılamz bir noktaya doğru gider…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İçişleri Bakanlığı, hafta sonu kısıtlamasını 22 Nisan akşamı saat 19:00’da duyurdu. Bu duyuruyu da 21 Nisan Çarşamba akşamı yaptı..Ülkede esnaf kan ağlarken, hergün yazılı ve görsel basında bunun haberleri yapılırken, neden bu duyuru daha önce yapılmaz da son dakikaya bırakılır? Kanatimce amaç, 23 Nisan törenlerinin yapılamayacak olmasından dolayı, olası tepkilerin önüne geçmektir.
Bizim insanımızın pazar kültürü vardır. Evinin ihtiyacı olan sebze meyveyi pazardan taze almayı sever.. Çandarlı’mız gibi Cuma günü pazar olan mahallelerde yaşayan insanlar, yerel yöneticilerin de bilgi vermemesi nedeniyle, acaba pazar Perşembe mi kurulacak Cuma mı diye ikileme düştüler.. İletişim çağında yaşadığımız bu zamanlarda, Çarşamba akşamı açıklanan önlemler nedeniyle vatandaşını bilgilendiremeyen yerel yöneticiler de şapkalarını önüne alıp düşünmelidirler.. Pazarlara tarlasında yetiştirdiği ürünleri yetiştiren köylüler, hangi ara ürününü toplayacak da pazara yetiştirecek? Pazarcı esnafı dersen ona keza.. Yazık günah değil mi bu insanlara.. Örneğin Çandarlı Pazarı’na yetiştirdiği ürününü getirip satan Yaylayurt Köylüsünün, pazarın hangi gün olacağından haberi olmadığı gibi hiçbir hazırlığı da yok.. Bu insanların mağduriyetinin hesabını kim verecek? Lafa gelince köylü malını çok pahalıya satıyor.. Umarız yerel yöneticilerimiz bu konuda ilgili birimlerini uyararak önümüzdeki dönemde daha duyarlı olurlar..
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlayamadığımız bu günde, Ulusumuza ve Çocuklarımıza bu bayramı hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyor,şükranlarımız sunuyorum..Unutmayalım ki, Milli Bayramlarını Kutlamayan Milletler, Dini Bayramlarını Kutalayacak Vatan bulamazlar..

Saygılarımla..

WhatsApp
Telegram

Yazarın Tüm Yazıları
HER YAZ SEZONU  AYNI!..19 Temmuz 2021
KİME YASAK25 Nisan 2021
NORMALLEŞMELİ MİYİZ?1 Mart 2021
ÇANDARLI DA KIŞ21 Ocak 2021
DELİKTAŞ' TA ADİL KARAR...23 Ekim 2020
BİR YAZ DAHA BİTTİ18 Eylül 2020
SUSUZ ÇANDARLI9 Temmuz 2020
ÇANDARLI'DA YAZ SEZONU5 Haziran 2020
YAZ SEZONU ve ÇANDARLI17 Mayıs 2020
PANDEMİ ve BİZ..25 Nisan 2020