22 Ocak 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

ALİAĞA’DA “ÇARŞI” KARIŞTI

6 Ocak 2021Yeni Mahallede bulunan Çarşamba Pazarı’nda tahsis ücreti ödemeyen pazarcılara belediye ekiplerince tezgah açtırılmadı.

Pazarcı esnafından istenen tahsis ücreti anlaşmazlığı nedeniyle, süresinde parasını yatırmayan pazaryeri esnafına tezgah açtırılmadı. Sabah saatlerinde Yeni Mahalle Pazayeri girişinde zabıtalar tarafından ellerindeki liste ile kontrol edilerek sadece ücret yatıran esnafın içeriye alınmasını protesto eden pazarcılar “Bizler yıllardır burada tezgah açıyoruz. İşgaliye bedellerini düzenli olarak yatırdık. Şimdi Aliağa Belediyesi tahsis ücreti adı altından bizden haraç almak istiyor. Dayattığı ücreti yatırmayan esnafı içeriye almıyor. Bu kanunsuzluktur” dedi.

BİZDEN İSTEDİKLERİ SORMA VER PARASI

Aliağa Belediyesi Çarşamba günleri kurulan Yeni Mahalle Pazaryeri ile Cumartesi günleri kurulan Aliağa Kapalı Pazaryerini belediyeye ait olan Jeotermal AŞ’ye devrederek, pazarcı esnafından tezgah başına yüksek meblağlarda yer tahsis ücreti talep etmiş, ödeme yapmayan esnafa tezgah açtırmayacağını söylemişti. 21 Aralık 2020 yılında sözleşmeleri biten esnaf ile belediye arasında devam eden tartışmada, esnaflar pazaryeri kurulurken ödeme yaptıklarını dile getirerek, tezgah başı 15 bin lirayı geçen bu ücretin “Sorma ver parası” olduğunu dile getiriyor.

Yer tahsis ücretini yatıran esnaf da uygulamadan şikayetçi. Pazaryeri yapılırken dönemin belediye başkanı Tansu Kaya’ya ödeme yaptıklarını söyleyen ve yeniden ödeme yapmak zorunda kalan bir esnaf “O zaman için 12 bin lira vererek bu yerin yapılmasını sağladık, tezgahlarımızı aldık. Yıllardır da ekmek kazanıyoruz. Daha önce burada tozun toprağın içerisinde satış yapıyorduk. Aliağa Belediyesi Jeotermal AŞ adına burası için 8 bin 500 lira, Cumartesi pazaryeri için ise 15 bin 500 lira istedi. Yatırabilen yatırdı yatıramayan da dışarda bekliyor. Bu para karşılığında bize herhangi bir belge de vermiyor. Biz köylüyüz, çiftçiyiz, bizden ona rağmen para istiyor. Ne için para yatırdığımız belli değil. Tezgah sıra numaralarını da değiştirmişler” diye konuştu.

BİZİ POLİSLE KARŞI KARŞIYA GETİRDİLER

Pazar yapıldığından beri tezgah açtığını söyleyen bir esnaf ise “Ben bu parayı yatırmadığım için bugün zabıta tarafından içeri alınmadım. Resmen bizden haraç istiyorlar. Şirkete vermişler pazaryerini, şirket de gitmiş İzmir Pazarcılar Derneği Başkanı Faysal Acar ile işbirliği protokolü yapmış. O da bizi tehdit ediyor üye olmamız için. Kaç sefer daha bu yeri almam gerekecek. Bizi polisle karşı karşıya getirdiler” dedi.

EV SAHİBİ DEĞİŞTİ DİYE BENDEN YENİDEN DEPOZİTO İSTİYORLAR

Zamanında 12 bin lira ödediğini ifade eden bir esnaf ise “Ev sahibi değişti diye benden yeniden depozito istiyorlar. Madem öyle 12 yıl önce ödediğim depozitoyu bana geri versinler. Biz o zaman bir traktör parası ödeyip aldık burayı. Yeniden tahsis yapıyorum diyerek tekrar tekrar para istiyor. Benim borcumsa icra göndersin. Bana tezgah açtırmayarak borç tahsis edilmez. Kaldı ki bizim borcumuz da yok” şeklinde konuştu.

Belediyeyle yaptıkları görüşmelerden de sonuç alamadıklarını söyleyen esnaf “zaten pandemiden dolayı borcumuzu ödeyemiyoruz. Elimizdeki malı çöpe mi dökelim. Aliağa dışında bir yerde böyle bir uygulama yok. Devlet diyor ki vergi ver. Ben para kazanmazsam nasıl vergimi öderim” diye sordu.

OĞUZHAN “ESNAF ENTÜBE DURUMDA”

CHP Aliağa İlçe başkanı Özlem Şan Oğuzhan, beraberinde belediye meclis üyeleri ve CHP’li ilçe yöneticileri ile birlikte pazaryerine gelerek bilgi aldı. Esnafın şikayetlerini dinleyen Oğuzhan, daha sonra Zabıta Müdürü Mustafa Tahir Acar ile de görüşerek esnafın şikayet ettiği konuları sordu. Oğuzhan “Esnafımız gerçekten entübe durumda. Pandemi döneminde sıkıntılı bir süreç yaşayan esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu durumun çözülmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bizler esnafımızın ne zabıtayla ne de emniyetle karşı karşıya gelmesini isteriz. Arkadaşlarımızla bir toplantı yaparak konu hakkında neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. Mağdur olan esnafımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” diye konuştu.

 


WhatsApp
Telegram