27 Şubat 2021 , Cumartesi
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

NASIL DEİST OLUYORLAR?

13 Kasım 2020Şebnem Sema Tuncel

Nedir Deizm?

Deizm sanıldığı gibi Tanrı bilmez, Tanrısızlık demek değildir, aksine Deizm, hiçbir aracı olmaksızın sadece akıl yoluyla kavranabilecek yalın bir Tanrı inancıdır.

Kısaca, Allah ile kulunun arasına hiç bir başka etken giremez, ben Tanrımı kendi kalbim ve aklımla seviyorum, inanıyorum demektir.

Deizm, dinlere değil, tanrıya inanmaktır. Dinlerdeki ortak düşünceler -ki bunlar iyilik, güzellik, yardımseverlik, haramdan uzak durma, hırsızlık yapmama, erdem sahibi olma, hak hukuk adaletten şaşmama gibi duygu ve ilkelerdir-  bu ilke ve duygular zaten bir insan için olmazsa olmaz ilkelerdir. Bunları dinden ayrı bir yerde tutulur ve sorgusuz sualsiz, en doğal  insan özelliği olarak kabul edilir.

Yani en anlaşılır biçimde, sorgusuz sualsiz Allah var AMA din neden böyle tarih boyunca kin, nefret, katliam ve birçok büyük savaşa neden olmuş hurafeleri ve bağnazlığı, yobazlığı  barındırıyor; kutsal kitap öğretilerinin önüne geçen fetvalar mı daha önemli gibi gibi sorgulamaların sentezlediği bir anlayıştır deizm.

Ve gençler, yetişkinler haklı olarak soruyorlar, Din neden toplumda bu kadar yozlaştırılmış bir şekilde aktarılıyor?

Neden din bu kadar kirletiliyor? Kirletildi?

Din neden çelişkili ve bilgisi yetersiz kişilerin eline verildi?

İşte bunu sorguluyor Matriks çağının çocukları, internet yolu ile Mars’ta, Ay’da google map ile adım adım dolaşabilen, inceleyen, teleskoplarla uzayı incelemek için bilgisayar düğmesine basması bir tık uzakta olan gençler…

Çağ paralel evrenlerin, her gün yüzlercesi keşfedilen yeni güneş sistemlerinin, bilimin çağı.

Tabii ki çocuklar, gençler din adına konuşanların tutarsızlıklarını dinledikçe, insanları üst katlara taşıyan indiren masum bir aracın, asansörün bile dince ne hale geldiğini, ketçap, mayonezin dince nasıl tahrik unsuru olduğunu, ölülerin, hayvanların nasıl seks için onay aldığını, çay bardağı ince belli mi kalın belli mi olursa helaldir gibi yüzlerce çağ dışı tartışmalarına, fetvalarına, halvet önerilerine şahit oldukça dini sorgulamaları çok normal değil mi?

Sadece gençler kaymıyor ki Deizm’e, Türkiye’de din adına yapılan her sapıklığı, çirkinliği gören, her gün şahit olan, olup biten sapkınlıklara iktidarın sesiz kaldığını gören, camilerin ibadet yerinden çok parti propaganda merkezleri haline geldiğini anlayan/şahit olan her yaştan sağ duyulu vatandaş deizm nedir bilmeden deist oluyor….

Farkında bile değiliz deist olduğumuzun ama oluyoruz…

Tanrı ile kulun arasına bir dinin bile girmesini istemeyen, Tanrısını kendi gönlünden ve/ya aklından tertemiz sevmek isteyenlerin, kirletilmesine asla izin vermek istemeyenlerin inancı da olabilir Deizm.

Evet, Tanrı var ama bu Tanrı bana anlatıldığı gibi bağnaz, ilkel, yok edici, nefret ve kin dolu, toplumsal ayrıştırıcı olamaz, o  her şeyin yaratıcısı, insanları yok etmek için dinler gönderdiğine inanmak istemiyorum diyenlerin kaçış yoludur.

İmam Hatipli çocukların bile kötülük meselesi çerçevesinde sorduğu sorudaki gibi; “Neden Tanrı yeryüzünde kötülüklere müdahale etmiyor ve sessiz kalıyor?” Hepimizin kendimize de sorduğumuz bir soru değil mi?

Ne yazık ki Deizm var ve Tanrısına sıkı sıkı inanan gençler ve yetişkinlerin günümüz Türkiye’sinde yaşadıkları din yozlaşmasının, yobazlığın ve halen süren ahlak yoksunu dini yalanların sonucudur.

Esas bu yozlar dinden ve ülkeden elini çekmeden İslam da temizlenemez, Deizm de …

 

WhatsApp
Telegram