17 Eylül 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

DELİKTAŞ' TA ADİL KARAR...

23 Ekim 2020Halil İbrahim Bircan

Deliktaş mahallesi sakinleri, mahallelerinin yanıbaşındaki ariyet ocağının, Dikili Belediyesi tarafından ruhsatlandırılarak, yıllık 170.000 ton civarında dolgu malzemesi çıkarılacağını öğrenince, Belediyeye sert tepki gösterdiler ve köy meydanında toplanarak, dolgu malzemesi çıkarılan alana yürüdüler.. Dikili’den ve çevre mahallelerden STK ların katıldığı bir basın açıklamasıyla, ariyet ocağını protesto ederek ruhsatın iptal edilmesini ve ocağın kapatılmasını talep ettiler..  Köylülerin yaptığı yürüyüş ve basın açıklamasına, Dikili MHP ve AKP ilçe başkanlarının katılmasına rağmen, CHP ilçe teşkilatından katılım olmamıştı.. Köylü de buna tepki göstermişti.. Burada Belediyeyi protesto eden köylüler, CHP ye oy verdiklerini ve CHP li olduklarını üstüne basarak vurgulamışlardı.. Deliktaş köylüsü aslında pek de alışık olmadığımız, ders niteliğinde  bir eylem gerçekleştirdi. Oy verdikleri partinin belediye başkanını protesto ettiler. Bu davranış , oy verdiğimiz siyasileri denetleme anlamında, örnek bir davranış olmuştur.

Olay siyasi bir çekişmeye dönmek üzereyken,  Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’den yerinde ve zamanında bir açıklama geldi… Köylülerin yaptığı eylemden birkaç gün sonra, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, geçtiğimiz Cuma günü saat 18;00 da ,köy meydanında ariyet ocağıyla ilgili, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için açıklama yapacağını duyurdu.. Başkan Kırgöz yaptığı açıklama da; 2000’li yılların başından itibaren Dikili Belediyesi çoğunluğu yol dolgu malzemesi olmak üzere ihtiyacını Deliktaş’ta bulunan ariyet ocağından sağlamaktaydı.

2017 yılında başlatılan ruhsatlandırma süreci ise bizim dönemimize kadar gelmiş oldu. Biz 31 Mart 2019’da görevi devraldığımızda bu ocağın ruhsatsız olduğunu öğrendik ve hemen malzeme alımını durdurduk. Kaçak ve kontrolsüz alımların önüne geçmek için yolunu kapatarak ve demir kapı yaptırarak kontrol altına aldık. Bu ruhsatlandırma sürecini biz başlatmadık, aksine durdurduk. Bugün itibariyle de tamamen iptal ettik.

Bugün ise hemşehrilerimizin yanındayız, Deliktaşlı vatandaşlarımızın yanındayız. Doğanın yanındayız, tabiatın yanındayız. İnsana zarar verecek, canlıya zarar verecek hiç bir oluşumun içinde olmadık, olmayacağız. En kısa süreçte alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra ağaç dikme etkinliğimizle Deliktaş Ormanını hayata geçireceğiz. diye konuştu.

Başkan Kırgöz, maden ruhsatının iptal edildiğini ve o alanın tekrar doldurularak ağaçlandırılacağını ifade etmekle son derece doğru bir karar vermiştir. Siyasi  rakiplerinin de elindeki kozu çekip almıştır.. Doğrusunu söylemek gerekirse sayın Başkanın siyasi rakipleri de hazır bir olay olsun da bizde nemalanalım  tarzında hazır bir bekleyiş içindeler. Halbuki kendileri muhalefet olarak halka inmeli, halkın sorunlarını dinleyerek, seçim hazırlıklarına şimdiden başlamalıdırlar…

Sonuç olarak, Deliktaş mahallemizde halkın talepleri, Dikili Belediyesinden kabul görmüş ve ADİL bir şekilde çözülmüştür.. Deliktaş mahallesi sakinleri, köylerine, tarlalarına, tek ses, tek yürek olarak örgütlü bir güç halinde sahip çıkmışlardır.. Bu davranışlarından dolayı alkışı hak ettiler.. Hayırlı Olsun…

WhatsApp
Telegram

Yazarın Tüm Yazıları
HER YAZ SEZONU  AYNI!..19 Temmuz 2021
KİME YASAK25 Nisan 2021
NORMALLEŞMELİ MİYİZ?1 Mart 2021
ÇANDARLI DA KIŞ21 Ocak 2021
DELİKTAŞ' TA ADİL KARAR...23 Ekim 2020
BİR YAZ DAHA BİTTİ18 Eylül 2020
SUSUZ ÇANDARLI9 Temmuz 2020
ÇANDARLI'DA YAZ SEZONU5 Haziran 2020
YAZ SEZONU ve ÇANDARLI17 Mayıs 2020
PANDEMİ ve BİZ..25 Nisan 2020