20 Nisan 2021 , Salı
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

Bakırçay bölgesinin makus kaderi değişecek mi?

22 Ekim 2020İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi; Bakırçay bölgesi meclis üyelerinin  önerileriyle tarihi bir karara imza attı. Başta Aliağa olmak üzere yıllardır çevre kirliliğine maruz kalan bölgedeki sorunlar ve sorunu yaratan kaynakların tespiti için kamu kurumları, üniversiteler ve STK temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurularak çalışmalara başlandı. Ayrıca Ege Üniversitesi ve TÜBİTAK ile 16 ay sürecek bir bilimsel çalışma için protokol imzalandı.

“Aliağa ve yakın çevresinde, çevre kirlenmesinin boyutlarının belirlenmesi amacıyla, bölgenin toprak, hava ve su kirliliğinin tespiti için bilimsel çalışmalara yönelik yapılan araştırmalar ve ön çelişmalar sonucunda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi tarafından sunulan çalışmaya ilişkin proje teklifleri uyarınca İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanmak üzere hazırlanan ve önere ekinde yer alan ‘Protokol’ün görüşülmesi. (İklim Değ. Ve Çevr.Kor.Kont.Dai.Bşk.E.224129)” gündem maddesiyle geçtiğimiz hafta gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında alınan karar doğrultusunda İBB İklim Değişikliği ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı yönetiminde; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakülteleri, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, ilgili meslek odaları, İzmir Tabip Odası, Foça Çevre ve Kültür Platformu temsilcileri ile Aliağa, Foça, Karşıyaka, Menemen ve Bergama meclis üyelerinden oluşan bir komisyon oluşturularak çalışmaya başlandı. Türkiye’nin diğer illerinde bulunan diğer bazı üniversitelerden de görüş talep edildi. Ayrıca; Ege Üniversitesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi ile İBB arasında yapılan protokol ile 16 ay sürecek bilimsel bir çalışma başlatıldı.

Alınan karar kapsamında imzalanan protokolle, İBB öncülüğünde Aliağa ve yakın çevresinde çevre kirliliğinin boyutlarının belirlenmesi amacıyla bölgenin hava, toprak ve su kirliliğinin tespiti için bilimsel bir çalışma yapılmasına karar verildi.


WhatsApp
Telegram