30 Ekim 2020 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

Aliağa Belediyesi fırınlar arasında "ayrımcılık" mı yapıyor?

7 Ekim 2020İlçede faaliyet gösteren Kalan Pide Fırını sahibi Ahmet Uçek, kendisine karşı haksız uygulamalar ve ayrımcılık yapıldığını belirterek Aliağa Belediyesi ile ilgili bir takım iddialarını dile getirdi.

Tuncelili olan Uçek, frını açtığından beri ırkçı saldırılarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Uçek, yaptığı açıklamada “Konuyla ilgili zabıta müdürüne gittim, ancak kendisi bana ‘herkes kırmızı ışıkta geçer, sen memura yakalandın’ dedi. Ekmek üretimi için ruhsat başvurusu yaptım, binadan gerekli izinleri aldığım halde ruhsatımı vermiyorlar. Sadece unlu mamüller ruhsatı verdiler. Oysa metrekaresi, hijyen koşulları, her şeyi yasaya uygun. Buna rağmen, zabıta gelerek ‘ruhsatın dışına çıkmak’ gerekçesiyle iki kez arka arkaya 392’şer lira ceza kesti. Mesele ceza değil. Ceza kesiliyorsa tüm işletmelere aynı uygulama yapılsın. Hemen yakınımdaki bir başka fırın aynı şekilde 10 yıldır faaliyet gösteriyor, kapısını çalan yok. Hatta pandemi döneminde sokağa çıkma yasaklarında, zabıta memurları eskortluk yapıp etmek satıyordu birlikte. Bu dönemde ceza alan tek kişi benim. Diğerlerine denetim olacağı zaman whatsapp grubundan haber veriliyordu, herkes hazırlığını yapıyordu, gelip beni yakalıyorlardı. Çünkü ben zabıtalarla muhatap olmak istemediğim için o gruba kayıt olmadım.” diye konuştu.

Ruhsat dışında herhangi bir eksiğinin bulunmadığını belirten Uçek “Her türlü denetime açığım. Gelip baksınlar, kameraya çeksinler. İmalathanesinden satış bölümüne kadar her şeyim gerekli koşulları fazlasıyla sağlıyor. Bir uygulama yapılıyorsa, herkese eşit davranılsın. Diğer fırınlara on yıldır nasıl göz yumuluyor da ben altı ayda zabıtayla bu kadar çok muhatap oluyorum? İşlerini yapıyorlarsa dürüst ve hakkaniyetli yapsınlar, ırkçı tutumlarından vazgeçsinler. Ben dilekçemi yazıp başvuruda bulundum, bir ayda cevap geleceğini söylüyorlar, ama hakkımda şikayet gidince zabıta ertesi gün kapımda bitiyor. Oysa işletmemi ilk açtığım günden beri ekmek ruhsatı başvurumun cevabını bekliyorum. Vermiyorlar.” dedi.

Konuyla ilgili hukuki yollardan da hakkını arayacağını söyleyen Kalan Pide Fırını sahibi Ahmet Uçek, belediyeye verdiği dilekçeye yanıt gelir gelmez mahkemeye başvuracağını belirtti.


WhatsApp
Telegram


X