17 Eylül 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

BİR YAZ DAHA BİTTİ

18 Eylül 2020Halil İbrahim Bircan

Çandarlı’da bir yaz sezonunu daha geride  bıraktık.. Her yaz olduğu gibi yine bu yaz sezonundaki gibi en büyük sorun su kesintileriydi.. Su kesintileriyle beraber temizlikti, otoparktı, trafikti derken bir yaz sezonu geldi geçti..

Vatandaş olarak acaba kaçımız kendimize özeleştiri yaptık… Tüm bu sorunlar için şikayet etmekten başka ne yaptık? İstediğimiz kadar şikayet edelim ,yazalım çizelim; değişen bir şey oluyor mu? Hayır olmuyor.

Bildiğiniz üzere su kesintileriyle ilgili bir imza kampanyası yaptık ve hedeflediğimiz en az 5000 imzayı aştık.. Bu kampanyayı yaparken İzmir’de, Dikili’de bir çok işlerimiz oldu  ve koşuşturduk… Bu kampanya süresince hemşehrilerimizin büyük desteğini gördük.. Küçük bir azınlık olsa da, bazıları da imza atmaktan kaçındı ya da bizi eleştirdi.. Eleştiriye açığız gerçi ama sanki biraz suçlama oldu… Olsun onların da canları sağolsun.. İçme suyu göleti şebekeye bağlandığında belki o zaman bazı şeyleri daha iyi görürler.. Başta  şahsım olmak üzere bu kampanyaya öncülük eden arkadaşlarımın, hiçbir kişi ve kurumdan bir beklentimiz yok.. Bu işler gönül zaman işidir, gönül işidir.. Koşuşturursunuz yorulursunuz, cebinizden paranız gider  ama o iş başarıldığında ondan aldığınız haz, duygu hiçbir parayla ölçülemez.. Bizim derdimiz yaşadığımız Çandarlı’mızın, daha yaşanabilir hale gelmesi için ne yapabilirize çalışmak.. Ha bu bazılarına boş işler gibi gelebilir, komik gelebilir, aptalca gelebilir orada bir sıkıntı yok.. Onlar gölge etmesinler yeter.. Yıllardır laf yaparlar ama bir arpa boyu yol alamazlar. En azından bundan bir ders çıkarsınlar ve verilen emeğe saygı duysunlar.. O kişilerin söylemleri şahsen beni zerre kadar ilgilendirmiyor.. Eğer bir kişiyi yaptığı ya da yapmaya çalıştığı bir iş konusunda suçlayacaksanız, önce kendiniz o işi yapmak için daha etkili bir adım atmalısınız…

İmza kampanyamız konusunda İZSU Genel Müdürlüğü’nden gelen yazılı cevabı sizlerle paylaştım.. 16 Eylül’de Kale içinde yapılan Meclis oturumunda da Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, İçme suyu göletinin 2021 yatırım programına alınacağını ifade etmiş.. Tabii bu önemli bir gelişme… Bunda yaptığımız imza kampanyasının da etkisinin büyük olduğu kanaatindeyim.. Bizim işimiz imzaları ilgili kurumlara teslim etmekle bitmedi ve bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz.. Hazır Kale içindeki Meclis oturumundan bahsetmişken , konuyu biraz irdeleyelim… O an öteleyemeyeceğim ani gelişen bir işim dolayısıyla İzmir de idim… Dolayısıyla oturumu izleme fırsatım olmadı.. Hoş zaten içeriye girmek isteyen arkadaşlar da zor girmişler.. Kaleye çıkan yolların kapatılması, hatırı sayılır bir tepkiye neden olmuş… Halkçı belediyenin, halktan kaçması kanatimce çok şık olmamış.. Sayın Kılıçdaroğlu’nun halka inin uyarılarına rağmen Büyükşehir Belediye başkanı ve yetkililerinin bu tavırlarını anlamak mümkün değil… Sayın Tunç Soyer İzmir’de kurum olarak 2 kez, Çandarlı’da da, el emeği ile üretim yapan kadın emekçilerimiz ve İZSU imza kampanyasıyla alakalı 2 kez olmak üzere 4 randevu talebimize  cevap verme gereği dahi duymadılar… Biz halkız, emekçiyiz, sokağın sesiyiz.. Siz kimi dinleyeceksiniz o zaman? Bizden bazıları gibi şakşakşılık beklerseniz işte o biz değiliz… Doğru yapılanı da alkışlar teşekkür etmeyi de biliriz..

     Dikili Belediye Başkanımız sayın Adil Kırgöz’ün de, Çandarlı’mızın başta su sorunu olmak üzere, çözüm bekleyen diğer sorunlarıyla ilgili çalışmaları yapacağına dair olan inancımız ve beklentimiz tamdır. Çandarlı’da oluşan üvey evlat muamelesi görüyoruz algısını ortadan kaldırmak, boynunun borcudur…
Saygılarımla…

WhatsApp
Telegram

Yazarın Tüm Yazıları
HER YAZ SEZONU  AYNI!..19 Temmuz 2021
KİME YASAK25 Nisan 2021
NORMALLEŞMELİ MİYİZ?1 Mart 2021
ÇANDARLI DA KIŞ21 Ocak 2021
DELİKTAŞ' TA ADİL KARAR...23 Ekim 2020
BİR YAZ DAHA BİTTİ18 Eylül 2020
SUSUZ ÇANDARLI9 Temmuz 2020
ÇANDARLI'DA YAZ SEZONU5 Haziran 2020
YAZ SEZONU ve ÇANDARLI17 Mayıs 2020
PANDEMİ ve BİZ..25 Nisan 2020