3 Aralık 2020 , Perşembe
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

TASARLANMIŞ VE HEDEFLENMİŞ CEHALET!

31 Ağustos 2020Şebnem Sema Tuncel

Ülkemizdeki CEHALETin tamamen kasıtlı yapılan bir iktidar uygulaması olduğuna inanıyorum. Bunun adına da AGNOTOLOJİ denir: Bilgisizlik bilimi demektir. Toplumun bilgi sahibi olmasını istemeyen güçlü kurumlar, şirketler, iktidarlar tarafından yaratılan akıl karışıklığını ve bilgisizliği inceleyen disiplindir. Kasıtlı halka empoze edilir.

Genelde insanların bilmedikleri şeyleri öğrenmedikleri veya kavrayamadıkları varsayılır. Aslında CEHALET iktidarların ve/ya şirketlerin insanların gerçeği öğrenmemesi için baskı uygulamasından ve kendi istedikleri kadar bilgilendirmeyi gerçekleştirmesiyle sağlanır. Bu savlar ve hipotezlerden yola çıkmıştır bu bilim.

Agnotoloji ile kasıtlı cehaletin toplumda oluşturulabilmesi için, “kafalar özellikle karıştırılır ki insanlar neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair kafa yormak istemez hale gelsinler.”

Bu konuda sigara şirketleri, ilaç firmaları, gıda sektörü, ülke rejimleri, yönetimler ile ilgili çok örneğe internette rastlayabilirsiniz. Lütfen okuyun siz de benim gibi belki “ben bu ülkeyi tanıyor gibiyim” diyeceksiniz…

TOPLUMU CAHİL BIRAKMA YOLLARI NELERDİR? (Nasıl sürü yapılır)

Kısa bir derleme ile bunu özetle şöyle anlatabiliriz:

1- Karşı tarafın doğru bilgi sahibi olmasını istemeyin!(Hepimizin her gün dediği “aklımızla oynuyorlar” şikayetinin nedeni)

Agnotolojide temel amaç karşı tarafın doğru ve sağlıklı bilgi elde etmesini istememektir. Yani öncelikle toplumun kafa karışıklığı ve yalan bilgi ile donanmasını istemeniz gerekir.

2- Çıkar elde etme amacı güdün! (Sürü psikolojisi)

Şahsi çıkarlarınız için bıkmadan usanmadan cehalet yaymaya devam ederseniz, bir süre sonra hitap ettiğiniz kitlenin çoğunu her dediğinize inanan bir yığın haline getirmeniz mümkün.

3- Anlaşılamayan bir olgu bulun! (Din ile korkutmak gibi)

İşin en önemli kısmı burasıdır. Cehalet yaymak için öncelikle insanların kafasında yer etmiş, zaman zaman aklına takılan bir olgu bulmalısınız.

4- Dengesizi tartışma zemini yaratın! (5 dakikada lafı değiştirerek, halkın ha bire kafasını karıştırın)

Birileri bunları aynen uygulamakta. Kim olduklarını sormayın, siz  düşünüp bulun.

 5- Kendi başınıza uzman olun! (Etraf kahvelerden kürsülere “ben bilirim” diyenlerle dolmamış mı?)

Tamamen bilgisiz olsanız bile “en iyi ben bilirim” diyecek bir inada bürünürsünüz. Bilgisizliğin yayılmasında herkesin hiç bir konuda başkalarına ya da kaynaklara danışmamasında, herkesin kendi başına uzman kesilmesinde rol çok büyüktür. Diyanetin fetvaları gibi!

6- Büyük resme bakmaya gerek duymayın!
Asgari ücretle karnı doyan, kredi kartına dokuz taksitle ev ihtiyaçlarını karşılayan, 120 + ay vadeli krediyle ev sahibi olan, hafta sonunu AVM’lerde geçiren toplum ülkede ne olup bitiyor anlamaya gerek duymaz. İşsizliğe, yoksulluğa, cehalete, gelir dağılımındaki dengesizliğe, adalet sistemindeki çarpıklığa, rant için yok edilen doğal alanlara kafa yormaz. Çünkü ARTIK ZATEN SÜRÜDEN BİRİDİR…
İSTENEN OLMUŞTUR…

Kendileriyle alay edildiğinde, hakarete uğradıklarında bile alkışlarlar!

İŞTE tasarlanmış ve hedeflenmiş CEHALET!

Sürüye hoş geldiniz!

WhatsApp
Telegram