4 Temmuz 2020 , Cumartesi
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

ALİAĞA DÜNYADA İLK 50 İÇİNDE…

22 Haziran 2020KUZEYİNSESİ – Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından yayınlanan “2020 Küresel Haklar Endeksi-Çalışanlar İçin dünyanın En Kötü Ülkeleri” raporuna göre Türkiye 144 ülke arasında en kötü ilk on ülke arasına girdi.

Raporda işçi hakları açısından en kötü 10 ülke Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Honduras, Hindistan, Kazakistan, Filipinler, Türkiye ve Zimbabve olarak sıralandı.

Aynı rapora göre, Aliağa Belediyesi de dünya üzerinde 144 ülke genelinde işçi hakları ihlal edilen ilk 50 kurum arasında yer aldı.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde özetle “Türkiye, sendikacılar için dünyanın en düşmanca tutum gösteren ülkelerinden biri olmaya devam etti. Türkiye hükümeti 2016’daki darbe girişiminden bu yana, sivil özgürlükleri ciddi şekilde kısıtladı ve bu durum sendikalara zarar verdi. İşçiler sendikalaşma ve sendika kurma mücadelesi verirken, işverenler bu girişimleri aktif olarak caydırdılar. 9 Mart 2020’de, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Haziran 2016’da Türkiye’nin iktidar partisine yönelik eleştirilerinden ötürü olası bir hapis cezasıyla suçlandı. Sosyal medyada hesabında yapılan çeşitli ifadelerden dolayı DİSK İletişim Dairesi Müdürü Umar Karatepe’nin evine baskın düzenledi.” denildi.

ITUC tarafından yapılan açıklamada, dünyada 2020’de işçi hakları ihlalinde son yedi yılın zirvesine çıkıldığı ve toplumsal sözleşmenin bozulduğu vurgulandı.

Konfederasyon, dünyada hükümetler ve işverenlerin işçilerin toplu sözleşme, grev ve sendikalaşma hakkını kısıtlamaya dönük adımlarının arttığına dikkat çekti.

ITUC tarafından hazırlanan ve 144 ülkeyi işçi haklarına saygı derecesine göre sıralayan raporun içerdiği temel bulgular şöyle:

–        Ülkelerin yüzde 85’i grev hakkını ihlal etti.
–        Ülkelerin yüzde 80’i toplu pazarlık hakkını ihlal etti.
–        Sendikalaşmayı engelleyen ülke sayısı arttı.
–        İşçiler için en kötü on ülke listesine üç yeni ülke girdi (Mısır, Honduras, Hindistan)
–        İfade özgürlüğünü reddeden veya sınırlayan ülke sayısı 2020’de 56’ya yükseldi.
–        51 ülkede işçi şiddete maruz kaldı.
–        İşçiler 61 ülkede keyfi tutuklamalar ve tutukluluk yaşadılar.

 


WhatsApp
Telegram