13 Haziran 2021 , Pazar
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

“İNSAN NEDİR BİLİR MİSİN OLRİC?”

22 Haziran 2020Şebnem Sema Tuncel

“-İnsan nedir bilir misin Olric?

-Nedir efendimiz?

-Ağaçları kesip onlardan kâğıt yapan sonra da o kâğıtlara “ağaçları koruyunuz” yazandır…” Tutunamayanlar- Oğuz Atay

 

Yazıma Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar” kitabında yer alan hayali kahramanı olan Olric ile arasında geçen konuşmalardan biri ile başladım. Ben de çoktandır, her geçen gün artan memleketimdeki insanlık dışı manzaralar nedeniyle, günledir, haftalardır beynimde yankılanan bu içsel konuşmanın yüreğimden akıp yazımda yer bulmasına engel olamadım…

 

İnsan nedir bilir misin Sema?

 • Tıpta: Fizyolojik bir yapı,
  • Sosyolojide: Toplumun bir üyesi,
  • Psikolojide: Farklı bir benlik sistemi ve yaratıcılığın unsuru,
  • Ekonomide : Sistem içinde bir birim,
  • Teolojide : Tanrının yarattığı en mükemmel canlı,
  • Antropolojide : Kültürün işlediği bir varlık, olarak belirlenen insan nedir?

Yaz yaz bitmez!

Ya da insan neye döndürüldü son yıllarda?

Ölen, öldürülen gençlere, tecavüz edilerek öldürülen bebelere, çocuklara “annesi babası sahip çıksaydı” diyebilen, uçak kazasında ölen gencecik eğitimli gençlerimize, doğal afetlerde ölenlere “oh iyi olmuş” diyerek eğitimli olmayı, çağdaş olanı, bölgeleri bile kinle eşleştiren bu geniş güruha insan demek mümkün mü?

 

Ya Metroda “Hırsız Var” diye bağıran gençlere “çalıyorsa benden çalıyor” diye çıkışan erdemsiz, onursuz insan tipi bu ülkede nasıl yetişti?

Yine bu dönemde,  şiddete yönelik eğilim yüzde bin 400 yani 14 kat arttı.

Bu dönemde ısrarla eve hapsedilmeye çalışılan kadın, bedeni ve duruşu ile yüzlerce hakarete, aşağılanmaya maruz kalarak sürekli iktidarın gündeminde kaldı.

10 bine yakın kadın erkekler tarafından katledildi. Bu rakam BM istatistiklerine göre kat kat daha fazla. Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda, Türkiye, kadın erkek eşitliğinde 140 ülke arasında 2017 yılında 131’inci sıraya geriledi.

 

İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un dediği gibi, “bu iktidar döneminde kadına, çocuğa, emekçiye, tercihlere yönelik baskının en üst seviyeye ulaştığını açıkça görüyoruz. Yaşam tarzını beğenmediğinin tercihinden, kadının giyiminden, kahkahasından, çocuğun saç telinden, insanların kökeninden tahrik olmak ve hedef almak serbest. Adeta suç özgürlüğü var. Tahrik olma özgürlüğü cezasızlıkla pekişip meşrulaşırken, kendilerinden olmayan herkesi suçlu ilan eden ve hukuksuzca cezalandıran bir OHAL rejimi ile karşı karşıyayız”

 

Şimdi birileri buna da yalan derler, yazdığımız, dile getirdiğimiz her şeye yalan dedikleri gibi ama bunların hepsi basında belgelenmiş gerçekler.

Yazmadan duramayacağım; (utanç duyuyorum bu duruma gelen bir ülkenin başı öne eğik bireyi olmaktan) ama gerçek şu ki: Türkiye çocuk pornosunda dünyada ilk beşte hayvan tecavüzünde ise dünya birincisi!

Buna doğa katliamını, hayvanlara işkence ve tecavüzleri bu sapıklıkların alenileşmesini ve sessiz kalan iktidarın sanki destekler gibi suskunluğu ile bu sapık yobazları cesaretlendirmesini anlamak mümkün değil.

Bunlar da insan sayılıyor ne yazık ki!

Aslında bildiğimiz gibi, insan görünüşlü olmak başka, insan olmak başka şeydir…

Kişi olabilmek için yalnızca insan görünüşlü olmanın, insan türünün herhangi bir bireyi, bir nüshası olmasına yetmeyeceğinden, insanda belli bir takım niteliklerin bulunması da gerekmektedir.

Bu duruma, bu onursuzluğa suskun kalanları asla anlayamayacağım.

Susarak bu yozları, yobazları cesaretlendirenleri asla, ASLA affetmeyeceğiz.

Neyse ki bunların dışında “sen Türkiye değilsin!” diyen aydın, çağdaş, hak, hukuk, adalet ve demokrasi aşığı onurlu, erdemli milyonlar var ve geleceğe onlar damga vuracak.

 

Yazımı başka bir alıntıyla bitirmek istiyorum;

“Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. İnsan gibi yaşamak…”Martin Luther King

Bize insan gibi yaşamayı unutturanları, yasaklayanları, bizleri kamplara bölerek ayrıştıranları, nefret toplumu yapanları Allah’a havale ediyoruz.

WhatsApp
Telegram