4 Temmuz 2020 , Cumartesi
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

DİKÇEP'ten Çukuralan kapasite artırımına tepki

18 Haziran 2020Dikili kültür ve Çevre Platformu (DİKÇEP) Dikili’nin İlçe sınırları içerisinde yer alan, Bergama’nın fıstık çamıyla ünlü Kozak Yaylası’nın yanı başında bulunan ve kayyım tarafından yönetilen Çukuralan Maden Ocağının üçüncü kapasite artırımı ile ilgili yapılan keşfe katılarak basın açıklamasında bulundu.

Dikili Emek ve Demokrasi Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, EGEÇEP’ten Av.Arif Ali Cangı, Av.Berna Babaoğlu Ulutaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı temsilen Av.Esra Okumuş, Dikili Kültür ve Çevre Platformu’ndan Av.Doğu Işık ve Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel’in de destek verdiği basın açıklamasında şöyle denildi:

Çukuralan’da 2009 yılından bu yana, Bergama Ovacık Altın Madeni/Kimya işletmesinde ayrıştırılmak üzere altın madeni cevheri çıkartılıyor.

İlk projenin izinlerinin hemen ardından kapasite artırımına gidildi, o yetmedi ikinci kez kapasite artırımına gidildi, şimdi de üçüncü kapasite artırımı yapılmak isteniyor.

Her kapasite artışıyla binlerce ağaç kesiliyor, gözümüzün önünde doğa katlediliyor.

Açtığımız davaları defalarca kazandığımız halde AKP iktidarı marifetiyle çıkarılan 2009/7 sayılı genelge yargı ve bilim insanlarının kararları boşa çıkarılıyor.

Üçüncü kez kapasite artırımı ile yapılacak işletme sonunda doğadaki yıkımın katlanarak devam edeceği her halinden belli.
Mahkeme kararındaki; Çukuralan’da 3.kez kapasite artırılarak işletilecek altın maden sahasının ‘Madra Barajının göl alanında olması, maden atık sularının deşarj edildiği Çökek Deresinin doğal sit ve mesire yeri olan yaklaşık 5 km güneydeki Kültür ve Tabiat Varlığı olan Nebiler şelalesine drene olması’ gerçeği görmezlikten gelinemez.

Buradan Ovacık’a taşınan cevherle yöre köylülerinin sağlığını da tehdit eden bu faaliyet artık durdurulmalıdır.”


WhatsApp
Telegram