12 Mayıs 2021 , Çarşamba
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

"Kendi bahçesinde dal olamayanın biri girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor’"*

27 Mayıs 2020Bülent Pınarbaşı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaretler yağdıran Erdoğan, “Bu zatın gönlünün başka yerlerde olduğunu biliyoruz. Kılıçdaroğlu Esed’in Suriye’de İsrail’in Filistin’de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek veren bir yerde duruyor. Haysiyetsizdir onursuzdur, şerefsizdir, haindir” diye konuştu. (4 Mart 2020)

***

Twitter hesabından paylaşımda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Mücahit Küçükyılmaz, “Fazla söze gerek yok. Popülizmin, demagojinin, ikiyüzlülüğün CHP liderinden neşet eden en alçak ve geri zekalıca halini aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz!” (29 Ocak 2018)

***

Tokat’ta yaşayan Abdülhamit Turhan, sosyal medya hesabı üzerinden “Kılıçdaroğlu da Gandi gibi suikaste uğrayacak. Çünkü onun dirisi para etmiyor. Ölüsü üzerinden iç savaş başlatacaklar. Ve bu mal üzerinde oynanan oyunun farkında bile değil” (16 aralık 2019)

***

TÜGVA Orhangazi Kurucu İlçe Temsilcisi Volkan Erdem “herkesten özür dileyerek bir şey söylemek istiyor affınıza sığınıyorum o….. çocuğusun kılıçtaroğlu…!!! (31 Ağustos 2014)

***

İş insanı Ethem Sancak’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Ulan sen ya 20 milyar doları bir arada görmemişsin ya dayak yememişsin” dediği görüntüler ortaya çıktı. (18 Aralık 2019)

***

Şehit cenazesinde linç girişimine maruz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 88 yaşında vefat eden annesi Yemuş Kılıçdaroğlu’na yönelik,  “Kızılbaşı niye mi yumrukladı, anasını ….. dua etsin” diye paylaşım yaptığı iddia edilen Aslan,   İmamoğlu için ise, “Hastir ordan Yahudi dölü” şeklinde ifadeler kullandığı ileri sürüldü. (29 Nisan 2019)

***

Türkiye’nin gündemi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’daki şehit cenazesinde saldırıya uğraması oldu. Bu olaya tepkiler sürerken, AK Parti Körfez İlçe Yöneticisi Perihan Tuç, skandal bir paylaşıma imza attı. Paylaşımda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafı üzerine “Cana geleceğine Mal’a gelmiş büyütmeyelim..” yazılmıştı. (22 Nisan 2019)

***

Bunlar sadece 5 dakikalık bir Google araştırmasıyla bulunan sonuçlar. Yani, yöneticisi olduğu siyasi parti mensubu bir üyeye karşı linç kampanyası başlatıldığında, karşı argüman olarak kullanılabilecek dökümana ulaşmak, “siz önce kendi kapınızın önünü süpürün” demek o kadar da zor değil.

Kaldı ki bu üslubu Türk siyasetine yerleştiren kurum ve kişinin de malum olduğu bir ortamda, savunmaya çekilmek, sessiz kalmak suçu kabullenmek anlamına gelir.

Bundan yıllar önce yazılan ve söylenenler, kişiler aleyhine derdest malzemesi olarak kullanılacaksa, bundan kimin daha zararlı çıkacağı da aşikardır.

***

Hal böyleyken; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisinin bir il başkanı, kendi üyesine karşı başlatılan saldırılara yönelik bütün örgütü harekete geçirip “arkadaşımızı yalnız bırakmayalım, hepinizi desteğe bekliyorum” demek yerine ilçe başkanlarına “ama örgüte hakim olun, sosyal medyada yazdıklarınıza dikkat edin” tavrına giriyorsa, bu ciddi şekilde sorgulanmalı.

O partinin üyeleri, arkasında koskoca bir örgüt olduğunu hissedemezse nasıl, ne şekilde güçlü muhalefet yapabilirsiniz, nasıl bu insanları aktif çalışmaya ikna edebilirsiniz?

***

Evet, küfür ve hakarek hiçbir şekilde mazur görülemez, kabul edilemez. Ancak bunu eleştirecek olan kişinin en azından dönüp bir kendine bakması lazım değil mi? Bugüne kadar kim ne demiş, bu üslup ve jargonu siyaset sahnesinde kim hakim kılmış belli değil mi?

Madem ki mevcut korku imparatorluğunu yıkmak için mücadele ediliyor, o halde susmak, sinmek, korkmuş görünmek niye?

Korkunun ecele faydası olmadığı yıllardır açık bir şekilde öğrenilmedi mi?

***

Hep dönüp dolaşıp “sarı öküz” öyküsüne, “Alman rahip” örneğine dayanıyoruz. Yürüdüğünüz yolda bir tek kişiyi dahi feda edebiliyorsanız, sonrasında her şeyinizi kaybetmeye hazır olun.

Unutmayın; birlikte güçlü olmayı beceremeyenler, gücün arkasında birleşmeye başlar!..

(*Kendi bahçesinde dal olamayanın biri girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor: Özdemir Asaf)

WhatsApp
TelegramX