6 Ağustos 2020 , Perşembe
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

İKTİDARA TEŞEKKÜR ETMELİYİM!

18 Mayıs 2020Şebnem Sema Tuncel

Kişi karşısındakini nasıl bilir? Kendi gibi bilirmiş… İşte böyle bir yanılgıyla yaşamışız ömür boyu.

Edepli herkesi edepli sanmış, hırsız herkesi hırsız sanmış!

Bugün yazacaklarım kişiye özel değil, bugün iktidar AKP ama yarın kim olur halkın oyları bilir!

Türkiye politika tarihine bir göz atacak olursak asla değişmez dediğimiz ne dönemler yaşadık, ne partiler gördük bugün esamesi okunmayan, şimdi bedelini ödeyen… Bu nedenle şu/ bu parti değil amacım, sadece içinde yaşadığımız dönemin iktidarına teşekkür etmek geldi içimden, ÇÜNKÜ :

1- Bir parti başkanı ekrana çıktı diye ceza alan televizyonları, Türk Tabipler Odası konuşmacı oldu diye kapatma cezası alan TVleri, eleştiri yapılınca ceza üstüne ceza yağan kanalları ama ölüm listesi hazırlayan, öldürmek içimizde kaldı diyenleri, kavanozda kurşun sallayanları, kendilerinden olmayan insanlara 4 ayaklı diyenlerin ne şahıslarına ne de kanallarına hiçbir yaptırım gelmediğini gördük. Demek ki “benden olmayana ölüm hak, bendenden olana her saldırı helal “ mantığı geçerliymiş, bunu öğrendim.

2- Çocukken, komşu amca kız-erkek demeden bizi sıkıştırıp taciz eder diye bir korkumuz yoktu. Ne apartman görevlileri sapıktı, ne komşular ne de mahallenin esnafı. Ne öğretmenler öğrencilerinin mahremiyetine “onlar bizi tahrik etti” diyerek el uzatırdı ne de bir bakan çıkıp “bir kereden bir şey olmaz” derdi!  6 yaşındaki kız çocuğu seks objesi ilan edilmez, tahrik unsuru olarak görülmez, erkeğin sapıklıklarına dince helaldir denmezdi!

Daha düne kadar, bakkala gittik mi bakkal saldırmazdı, parka gittik mi fırsatçılar dikizlemezdi, apartmanda güvendeydik, okulda zaten korunmanın en üst sınırındaydık. Bir kursa gittik mi kurs hocaları gelen minicik çocuklardan tahrik olmazlardı. Sevaptır, dinde vaciptir deyip saldırmazlardı. O ufacık çocukları kan revan içinde bırakıp akşam da hiçbir şey olmamış gibi evlerine gidip kendi çocuklarını kucaklarına almazlardı.

Bir meyve ağacı yetiştiren kişi o ağacın meyvesinden tatma hakkına sahiptir dedi din uleması zatlar. Kızını büyütüyorsun tadına bakacaksın, hakkındır dediler. Anneler de seks objesi kabul edildi, nineler de… İktidar da ses çıkarmadı, yaptırım görmedik ya da biz görmedik! Bunu da bulantıyla öğrendim.

3. Kapatılan köy okullarının kapanma amacını, satılan milli servetin, hazinenin nasıl sıfırlanabildiğini, bilimin lanetlenmesinin nedenini, bazı yoğun bakımların bile kadın erkek diye ayrılmasını, erkek diye muayene etmediği küçücük çocuğun sakat kalmasına neden olan kadın doktoru, 2020 Nisan ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 374, yoksulluk sınırının ise 7 bin 732 lira olduğunu, en komiği de bir 25-30 kuruşluk bir maskeyi bile bedava veremeyenlerin misli fiyatla maske satmaya başladıklarını ibretle öğrendim!

4. Özellikle de Türk Ekonomisi nasıl uçarmış onu öğrendim: 2020 yılı Ocak döneminde geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyona dayanan ülkemizde işsizlik oranının Ocak 2020’de yüzde 23,1 olarak hesaplandığını öğrendim. ÜLKEMİZDE 22 milyon 500 bin kişi asgari ücretin altında yaşam savaşı verdiğini, her dört gençten birden fazlasının işsiz olduğunu, Pandemi öncesinde bile, son bir yılda, daha önce iş sahibi olan ancak krizde işini kaybedenlerin sayısı ise 748 bin olduğunu ve son bir yılda Türkiye ekonomisi tek bir vatandaşına yeni istihdam yaratamadı.

Aslında o kadar çok şey öğrenmişim ki, yazmaya değil gazete köşeleri ciltlerle kitap yetmez. Bu iktidara bu nedenle teşekkür borçluyum ki gözlerimi açtı, herkesin kendimiz gibi olmadığını bizlere gösterdi, öğretti… Bizlere “meğer biz buymuşuz” dedirtti ve ağzını açarsan kendini adliyede bulursun diye de imzasını attı…

Çok teşekkür ederim yıllarca sessiz kalmayı saygı sanan bizlere hakkını arayan yurttaşlar olmamız gerektiğini öğrettiğiniz için.

Teşekkür ederim bizlere sosyal devletin ne olması gerektiğini yaşatarak öğrettiğiniz için!

Çok teşekkür ederim iyi insanın erdemli vatandaşın vasıflarını iyice anlamamıza yardım ettiğiniz için. Çok şeye teşekkür ederim Abbas uyandığı için!

WhatsApp
Telegram