17 Eylül 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

YAZ SEZONU ve ÇANDARLI

17 Mayıs 2020Halil İbrahim Bircan

Yaz ayının başlamasına  günler  kaldı..

Gözlemlediğimiz kadarıyla Çandarlı gibi sahil beldelerinde yaşayan insanlar da Covid-19 dan dolayı büyük, bir tedirginlik var.. Bu beldelerde yaşayan insanların tedirgin olması da gayet doğal.. Hep beraber sosyal medya başta olmak üzere, bir çok platform da çeşitli yorumlar yapılıyor.. En başta yapılan yorum ise.şehirlerden kimsenin  buralara gelmemesi yönünde oluyor..  Tabii ki vatandaş olarak verebileceğimiz en kolay tepki bu..

Peki mümkün mü böyle birşey?

Tabii ki mümkün değil. Böyle düşünenler kanımca en kolay olanı dile getiriyorlar.. Bu sadece bir söylemden ibarettir. Uygulanabilirliği yoktur.. Biraz empati yapalım.. Farzedelim ki, dışardan kimse gelmesin diyen  insanlar, kendileri şehirlerde olsalar ve Çandarlı gibi sahil beldelerinden birinde evleri  var.. Gelmek istemezler mi? Tabii ki gelmek isterler dediğinizi duyar gibiyim.. Peki bu Covid-19 tehdidi varken ne yapacağız, nasıl bir çözüm bulacağız?

Aslında çözüm çok basit..

Herkes birey olarak sorumluluğunu bilecek olursa,çok büyük problem olmaz diye düşünüyorum. İçinde yaşadığımız Toplumun bireyleri olarak en kolay yaptığımız şey,sadece eleştirmek.. Peki eleştirirken ortaya bir çözüm önerisi koyabiliyormuyuz hayır.. Herkesin söylediği ,biz geri kalmış bir toplumuz anlamayız şeklinde oluyor.. Çok ileri oldukları düşünülen batı toplumlarına baktığımız da,onlarda da durumun bizden farklı olmadığını görüyoruz..

Dünya da olduğu gibi ülkemiz de de, Hükümet bir dizi önlemler alıyor ve vatandaş olarak bizden önlemlere uymamızı istiyor.. Burda konu insan yaşamı olduğuna göre bireyler olarak bizler de, bu önlemlere uymak durumundayız.. Ancak küresel sermayenin ibadethaneleri AVM lerin açılması, ancak deniz kenarlarında ve açık havada parklarda yürüyüş ve spor yapmanın yasak olması, kapitalist sistemin acımasız yüzünü her fırsatta hatırlatmasının göstergesidir diye düşünüyorum…
Bu sene   Yaz Sezonunun  Ülkemiz de ve dünya da olduğu gibi,Çandarlı da da,  Özellikle Turizm den ekmeğini kazanan  esnafımız için çok zor geçeceği aşikardır.. Bir Turizm Beldesi olan Çandarlı ve Dikili için, Esnaf ve Dikili Belediyesi yetkililerinin bir  çalışma grubu oluşturarak , yaz sezonu  ile ilgili Esnafımıza ve hemşehrilerimize nefes aldıracak  operasyon planları üzerinde çalışması ve  hayata geçirmesi gerekirdi diye düşünüyorum.. Sosyal Belediyecilik tıpkı Ankara örneğinde olduğu gibi bunu gerektir,,
  Her zaman savunduğum gibi Çandarlı, Dikili’nin en önemli ve stratejik Mahallesidir… Ancak seçimlerin üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen ,Çandarlı da yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında, halkı bilgilendiren kimse yok… Biz kendi çabalarımızla bir yerlerden  bilgi alarak sosyal medya sayfalarımızda paylaştığımızda, bazı CHP li ilçe yöneticilerinin zoruna gidiyor..Kusura bakmasınlar , bu güne kadar yanlışa yanlış demekten geri durmadığımız gibi bundan sonra da durmayız.. Bizim derdimiz Çandarlı mızın daha yaşanılabilir örnek bir belde olabilmesi yönünde küçücük te olsa,katkı koyabilmektir..Yoksa birileri gibi kişisel bir beklentimiz ya da Gelecek kaygımız yoktur ve olamaz da..
    19 Mayıs Egemenlik ve spor Bayramınızı kutluyor, nice güzel sağlıklı bayramlar diliyorum..

WhatsApp
Telegram

Yazarın Tüm Yazıları
HER YAZ SEZONU  AYNI!..19 Temmuz 2021
KİME YASAK25 Nisan 2021
NORMALLEŞMELİ MİYİZ?1 Mart 2021
ÇANDARLI DA KIŞ21 Ocak 2021
DELİKTAŞ' TA ADİL KARAR...23 Ekim 2020
BİR YAZ DAHA BİTTİ18 Eylül 2020
SUSUZ ÇANDARLI9 Temmuz 2020
ÇANDARLI'DA YAZ SEZONU5 Haziran 2020
YAZ SEZONU ve ÇANDARLI17 Mayıs 2020
PANDEMİ ve BİZ..25 Nisan 2020