17 Eylül 2021 , Cuma
SESSİZLERİN SESİ, GERÇEĞİN GAZETESİ

PANDEMİ ve BİZ..

25 Nisan 2020Halil İbrahim Bircan

Dünyanın ve ülkemizin başına musallat olan pandemi illeti nedeniyle hepimiz zor günler geçiriyoruz..Öyle görülüyor ki,bu salgın nedeniyle eski sosyal hayatımıza dönmek uzun bir zaman alacağa benziyor…Bir çok günlük alışkanlıklarımızı istesek te ,istemesekte uzun bir süre bir kenara bırakmak zorunda kalacağız. Devlet bir dizi önlemler alıyor,ancak yeterli mi ,tabii ki değil…

   Yaşadığımız bölge sanayileşmenin yoğın olduğu bir bölgedir..Aliağa, Menemen,Çiğli,Kemalpaşa,Menderes,Torbalı ve hatta Manisa’dan onbinlerce işçi,her sabah evlerinden çıkıp işlerine gitmek zorundalar. Bu insanlar her akşam İzmir’in tüm mahallelerine dağılıyorlar.Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği,son çıkarılan yasalarla iyileştirilmiş olsa da,daha bir çok eksikleri vardır uygulama da …Hal böyle iken bu çalışanlarımızın bu salgından korunmaları işverenlerin insafına bırakılmıştır.Salgının en yoğun olduğu bu dönemde ,çalışması zorunlu olan GIDA gibi sektörler dışında kalanlara,üretime 1 ay gibi bir süre üretime ara verdirilebilirdi..Ancak bunun için ilk şart mali yapısı sağlam sosyal bir devletinizin olması gerekmektedir. o zaman çalışanlarınızın ve işletmelerinizin zarar görmemesini sağlayabilirsiniz..

    Herşeye rağmen az önce belirttiğim işçi sirkilasyonunun yoğun olduğu bölgelerde ,daha sıkı tedbirler zaman geçirilmeden alınmalıdır..Allah korusun ipin ucu bir defa kaçarsa çok ağır bedeller ödemek zorunda kalırız.. Basından takip ettiğimiz kadarıyla ve  değişik kanallardan aldığımız bilgilere göre,Fabrikalarda vakalar,artış göstermeye başlamıştır..Bu durum çok tehlikeli bir gelişmedir..Ha bu işin bir de Sendikalar açısından bir sorumluluğu vardır tabii.Bu konuya da ayrı bir başlık açmak gerekiyor..

  Bu pandemi göstermiştir ki; ülkeler betonlaşmaya değil,insana yatırım yapmak zorunda.. Tarım ve sağlık sektörü de,bu yatırımların en başını çekiyor..Şöyle bir geçmişe baktığımızda,Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren  Tarım ve Sağlık ile ilgili yatırımlar,diğer yatırımlardan bir adım öndedir…Çünkü ilk öncelik insanın yaşamasıdır..Bundan sonraki dönemde,dünya da  bu gerçeği ilke edinen yöneticiler yükselecek,diğerleri tarih sayfalarından silinip gideceklerdir..
  Bu sıkıntılı günlerin bir an önce atlatılması için,yapılan uyarıları ciddiye alıp önce vatandaş olarak uymamız gerekiyor..Elbet yine o eski güzel günlerimiz geç te olsa gelecektir ..Ancak bireysel olarak sorumluluklarımızı ne kadar iyi yerine getirirsek,eski günlerimize özlemimiz o kadar çabuk bitecektir…Saygılarımla…

WhatsApp
Telegram

Yazarın Tüm Yazıları
HER YAZ SEZONU  AYNI!..19 Temmuz 2021
KİME YASAK25 Nisan 2021
NORMALLEŞMELİ MİYİZ?1 Mart 2021
ÇANDARLI DA KIŞ21 Ocak 2021
DELİKTAŞ' TA ADİL KARAR...23 Ekim 2020
BİR YAZ DAHA BİTTİ18 Eylül 2020
SUSUZ ÇANDARLI9 Temmuz 2020
ÇANDARLI'DA YAZ SEZONU5 Haziran 2020
YAZ SEZONU ve ÇANDARLI17 Mayıs 2020
PANDEMİ ve BİZ..25 Nisan 2020